Jubileuszowy rok okazał się udanym dla neolitycznej kopalni krzemienia Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2022 r. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki odwiedziło 37 233 zwiedzających. Z tej liczby 8336 osób zobaczyło Muzeum bezpłatnie. Świętująca w ubiegłym roku setną rocznicę ponownego odkrycia najstarsza kopalnia w Polsce zanotowała więc wyraźnie większą liczbę gości niż w 2021 r., kiedy to odwiedziło ją około 20 tys. osób.
Do Krzemionek zawitali nie tylko krajowi turyści, lecz także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W 2022 r. nie dokonano znaczących zmian na trasie, która nie tak dawno temu została odrestaurowana i ponownie udostępniona po dwuletniej przerwie, trwającej od połowy października 2019 r. do drugiej połowy lipca 2021 r. W związku z tym wszelkie ewentualne ingerencje wiążą się z gwarancyjnymi wymianami lub koniecznością wykonania potrzebnych zabezpieczeń.
Czy wyremontowana neolityczna kopalnia przynosi teraz dochody, czy też jest przedsięwzięciem deficytowym?
- Remont zrealizowany w ramach dużego projektu, który pozwolił na modernizację muzeum, przełożył się na wzrost zainteresowania Krzemionkami w latach 2021 i 2022. W naszej opinii pojęcie deficytowy nie funkcjonuje w odniesieniu do działalności muzealnej - uważają przedstawiciele Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.
W 2023 r. muzeum nie planuje zmian w aranżacji trasy podziemnej, co wiąże się m.in. z zapewnieniem trwałości projektu. Na bieżący rok zaplanowano dwa wydarzenia plenerowe na Krzemionkach: Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia oraz Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej.
Neolityczna kopalnia krzemienia znajduje się na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, we wsi Sudół. Zapomniane przez stulecia wyrobiska zostały ponownie odkryte w 1922 r. Obecnie teren ten znajduje się pod ochroną prawną. Od 2019 r. kopalnia stanowi część wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.