REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
14 stycznia 2023 16:22 Portal gospodarka i ludzie autor: MD 10,057 odsłon DOSTĘPNA GALERIA: (10)

Górnictwo: Wystartowały interdyscyplinarne studia podyplomowe dla pracowników PGG

Studia podyplomowe Menedżer produkcji potrwają dwa semestry. W ich inauguracji wziął udział m.in. wiceprezes PGG ds. finansowych Andrzej Paniczek
fot: Maciej Dorosiński

Trzydziestu pracowników Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęło w sobotę, 14 stycznia, studia podyplomowe o specjalności „Menedżer produkcji”. Inauguracja odbyła się w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Studia potrwają dwa semestry. Są one efektem porozumienia, które w lipcu ub.r. podpisały PGG, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Główny Instytut Górnictwa. W ich ramach odbędzie się 200 godzin dydaktycznych.

W inauguracji studiów udział wzięli m.in. szef rady nadzorczej PGG oraz sekretarz naukowy GIG prof. Adam Smoliński, wiceprezes PGG ds. ekonomicznych Andrzej Paniczek, dyrektor Filii UE w Rybniku prof UE dr inż. Tomasz Zieliński oraz dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG Andrzej Sączek. Uroczystość poprowadziła natomiast dr Katarzyna Olejko, która jest menadżerem projektu, który został powołany do życia latem 2022 r. 

Witając nowych studentów w murach uczelni prof. Tomasz Zieliński mówił o roli menadżera oraz połączeniu kompetencji inżynierskich i ekonomicznych i korzyściach z tego płynących. Przypomniał także, że studia są efektem porozumienia zawartego w ubiegłym roku.

Głos zabrali także prof. Adam Smoliński, wiceprezes Andrzej Paniczek oraz dyrektor Andrzej Sączek. Życzyli oni studentom powodzenia i wskazywali na szczególny, interdyscyplinarny charakter kierunku „Menedżer produkcji”.

- To jest świetna inicjatywa, która łączy wykładowców z Uniwersytetu Ekonomicznego, praktyków z Głównego Instytutu Górnictwa oraz największą spółkę górniczą w Europie, czyli PGG i choćby dlatego jest to przedsięwzięcie szczególne i unikalne. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że zarządzanie w górnictwie odgrywa kluczową rolę, a tym bardziej w kontekście PGG, która wydobywa 23 mln t węgla rocznie. Przy takiej skali produkcji potrzebujemy kolejnych wykwalifikowanych menedżerów, by zarządzać tymi procesami – powiedział portalowi netTG.pl prof. Adam Smoliński.

Wiceprezes Paniczek opowiedział natomiast, jak na początku swojej drogi zawodowej zaczynał po stronie inżynierskiej, a potem zdobywał coraz więcej wiedzy z zakresu finansów oraz ekonomii i temu ostatecznie się poświęcił.

- Rozpoczynałem jako informatyk na jednej z kopalń. To był mój początek. Jednak wdrażając poszczególne systemy związane z finansami czy kadrami, siłą rzeczy musiałem się ich nauczyć. To mi się spodobało i zostało zauważone. Dyrektor kiedyś w końcu mnie wezwał i przyznał, że będę jednak ekonomistą, bo w tym się sprawdzam. Zacząłem się w tym kierunku rozwijać i tak przechodziłem poszczególne szczeble, aż dotarłem do stanowiska wiceprezesa ds. ekonomicznych. Zdaje sobie jednak sprawę, że dzięki takiej drodze zdobyłem kompleksową wiedzę na tematy związane z różnymi aspektami funkcjonowania górnictwa. To dużo ułatwia w rozmowach z ekonomistami i z inżynierami – powiedział netTG.pl wiceprezes Paniczek, który dodał, że te startujące właśnie studia są szansą na wykształcenie kolejnego pokolenia menedżerów, którzy będą posiadać szeroki zakres wiedzy.

Natomiast dyrektor Andrzej Sączek wyjaśnił, że 30 studentów zostało wybranych przez dyrektorów kopalń PGG.

- Pod uwagę było brane oczywiście ich stanowisko pracy, dotychczasowe wykształcenie, możliwości awansu oraz wiek. To są pracownicy, którzy już teraz pełnią funkcje kierownicze i którzy w przyszłości będą mogli zdobyć kwalifikacje, aby pełnić kluczowe stanowiska w kopalniach – powiedział szef Departamentu Wsparcia HR w PGG.

Podkreślił także, że nie jest to pierwszy projekt, jaki PGG realizuje w ramach rozwoju swoich kadr.

- Były już studia menedżer branży górniczej czy program doktoratów wdrożeniowych. Realizujemy także programy studiów dedykowanych. Kierujemy także pracowników na studia z zakresu MBA – wskazał i wyjaśnił dlaczego takie działania są podejmowane.

- Jesteśmy największą spółką górniczą w Europie i największym pracodawcą na Śląsku, więc musimy zadbać o kadry, niezależnie od tej perspektyw wynikającej z umowy społecznej dla górnictwa. Przygotowanie odpowiednio wykształconych kadr będzie wielkim pożytkiem dla Śląska – przyznał dyrektor Sączek.

Warto dodać, że program studiów „Menedżer produkcji” był szyty na miarę i był przedmiotem konsultacji pomiędzy PGG, GIG i UE.

Studia zostały podzielone na 5 modułów z zakresu tematyki górniczej, energetycznej, obejmują elementy prawa w obrocie gospodarczym, zarządzanie przedsiębiorstwem, umiejętności menedżerskie w przemyśle.

W części górniczej i energetycznej studenci zapoznają się m.in. z nowoczesnymi technologiami węglowymi, innowacjami przemysłowymi, mechanizacją i automatyzacją, bezpieczeństwem pracy i eksploatacją oraz identyfikacją i zwalczaniem zagrożeń, ochroną powierzchni, powietrza i wód. Słuchacze poznawać będą m.in. proces zgazowania węgla w reaktorze, produkcję wodoru, wychwytywanie dwutlenku węgla i metanu. Część zajęć w GIG będzie prowadzona laboratoryjnie w kopalni doświadczalnej Barbara, gdzie studenci zapoznają się z badaniami i prezentacją nowych rozwiązań i technologii w obszarze bezpieczeństwa pracy w kopalniach, górnictwa i ochrony środowiska. 

W programie przewidziano też naukę zarządzania przedsiębiorstwem, jego finansami, rachunkowością i controlingiem w przemyśle, a także rozwój kompetencji liderskich, jak np. zasady rekrutacji i motywowania pracowników, delegowania zadań, negocjacji i rozwiązywania konfliktów czy zarządzania projektami w przemyśle. Słuchacze uczyć będą się też prawa w obrocie gospodarczym, prawa cywilnego, handlowego, pracy i zamówień publicznych czy etyki w biznesie, ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, ochrony danych i przeciwdziałania korupcji.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
 • Marian 16 stycznia 2023 20:21:05
  Profile Avatar

  Myśle, że zarządzajacy GIG sami powinni się wybrać ma studia zarządzające, aby wyeliminowac spychologie stosowaną, marketing działał tak aby instytut nie byl kojarzony tylko z gornictwem, dział rozwoju patrzyl na konkurencje a nawet ja wyprzedzał a nie inwesrował w ludzi ktorzy nie zarabiaja piebiedzy dla GIG a tylko aby im nadac stopien naukowy. Jeszcze niech obetną pensje i premie pracownikom po ostatnich zagraniach a GIG zostanie całkowicie biurowacem do wynajęcia

 • Karamba 15 stycznia 2023 20:32:54
  Profile Avatar

  Jak wyksztalca kolejnych takich asow jak mamy na Marcelu, to gruba moze sie zwijac. Poziom naszej kadry kierowniczej, ich stosunek do zalogi i wogole do ciezkiej pracy na dole gornikow np. z wydobycia siegnal dna Rowu Marianskiego. Wydobyciem sie teraz wyciera brudne gumiaki a gornicy z wydobycia sa traktowani jak szmaty. Menadzerskie asy co chwile podejmuja nieracjonalne decyzje, czesto zagrazajace zyciu ludzi ktorzy pracuja w ekstremalnie ciezkich warunkach i nie ponosza zadnej, ZADNEJ, odpowiedzialnosci za nie mimo, ze narazaja ludzi i spolke na milionowe straty. Malo tego, wina jest spychana na zwyklego ryla a asy nagradzaja sie sowitymi premiami i nagrodami. Precz z koperciozami. Ile razy bylo tak, ze na Marcelu nie bylo zwyklej nakretki 20, czy łopaty. O kluczu 24, czy 30 mozesz pomazyc. Wszystkie narzedzia jakie mam w szafce musialem przyniesc sobie z domu a najpierw kupic za wlasne pieniadze, bo kopalnia niema... Zenua....

 • Dariusz 15 stycznia 2023 18:16:15
  Profile Avatar

  Po dwóch semestrach to będą menadżery ja się patrzy

 • Roman 15 stycznia 2023 13:47:54
  Profile Avatar

  Jeszcze parę lat i niestety nie będzie kim zarządzać...

 • Jobezucha 15 stycznia 2023 09:15:03
  Profile Avatar

  Jestem ciekaw czy namaszczeni którzy rozpoczęli studia dostaną dodatkowy urlop do wykorzystania w przeciwieństwie do tych którzy poszli z własnej inicjatywy na studia inżynierskie i rzucano im kłody pod nogi.

 • *** 14 stycznia 2023 22:37:33
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • M****l 14 stycznia 2023 20:26:46
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

 • *** 14 stycznia 2023 19:31:07
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

 • JLHIW
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Prawie cała załoga do zwolnienia. W czwartek akcja protestacyjna
12 czerwca 2024
45,150 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]