Jak założyć własną firmę? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi, którzy widzą w tym szansę na zrealizowanie swoich marzeń i uzyskanie finansowej niezależności. Proces zakładania własnej firmy może jednak wydawać się skomplikowany i przytłaczający, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z prowadzeniem własnego biznesu. W tym artykule omówimy krok po kroku, co należy zrobić, aby rozpocząć działalność gospodarczą, od wyboru formy prawnej firmy przez rejestrację w odpowiednich instytucjach, aż do podjęcia pierwszych kroków w prowadzeniu biznesu.
Zakładanie własnej firmy – jaką formę prawną wybrać?
Zanim Twoja firma rozpocznie swoją działalność, będziesz musiał wybrać, jaką formę prawną będzie reprezentować. Od tego zależy, jakie koszty będziesz ponosić, w jaki sposób będziesz rozliczać się, a także to, czy w całości będziesz odpowiadać za to, co dzieje się w Twojej firmie.
Jeśli jesteś jedynym właścicielem, Twoje małe przedsiębiorstwo zazwyczaj będzie rejestrowane jako jednoosobowa działalność gospodarcza. To najprostsza i najbardziej przejrzysta forma prawna, którą wybiera się, wypełniając formularz zgłoszeniowy do CEIDG, gdzie od razu informacja o założeniu działalności wpływa do ZUS-u, Urzędu Skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
Jeśli zakładanie firmy planujesz ze wspólnikiem, musicie zdecydować, jaką formę spółki wybierzecie. Na początek, zanim firma zacznie się rozwijać, zazwyczaj wspólnicy decydują się założyć spółkę cywilną, która nie musi być podpisywana w obecności notariusza. W takiej formie prawnej to wspólnicy w równym stopniu odpowiadają za umowy i finanse firmy - jako osoby cywilne, a nie spółka.
Jeśli wspólnicy przy zakładaniu działalności wnoszą do firmy prywatne środki, lepszym pomysłem będzie założenie spółki jawnej, którą trzeba rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zdarza się, że jedna osoba zakłada spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz musi posiadać początkowy kapitał w wysokości min. 5000 zł, a także zobowiązać się do prowadzenia pełnej księgowości.
Innymi formami prawnymi firmy są spółka akcyjna, komandytowo-akcyjna, komandytowa lub partnerska, jednak rzadko zakładane są na początku działalności, dlatego ich zalety i wady to temat na osobny artykuł.
Zakładanie własnej firmy – wybór opodatkowania
Ważną kwestią, jaką musisz ustalić przy zakładaniu działalności, jest wybór opodatkowania, który zależny jest od tego, jaki rodzaj biznesu będziesz prowadzić, jakie przychody prognozujesz, czy chcesz rozliczać się z małżonkiem lub korzystać z ulg podatkowych.
Najczęstszą formą opodatkowania jest PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, który może występować jako podatek liniowy (stawka podatkowa 19 proc.) lub na zasadach ogólnych (stawka podatkowa 12 proc. i 32 proc.). Podatek liniowy dotyczyć będzie firm, które osiągają większe przychody, dlatego rzadko wybierany jest jako pierwsza forma opodatkowania dla nowych przedsiębiorstw. Dużo częściej firmy decydują się na rozliczenie na zasadach ogólnych, gdzie mogą odliczyć od podatku ulgi, a ich obowiązkiem będzie prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Gdy zakładasz firmę będącą jednoosobową działalnością gospodarczą, warto zastanowić się nad rozliczeniem za pomocą karty podatkowej, która do minimum ogranicza obowiązki właściciela przedsiębiorstwa. Musi on jedynie wydawać faktury i rachunki klientom, jeśli ci wyrażają taką chęć. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca będzie mógł wybrać tę formę opodatkowania, gdyż dotyczy ona w dużej mierze osób wykonywających tzw. wolny zawód.
Pozostałe formy opodatkowania to podatek dochodowy od osób prawnych, tzw. CIT (dotyczy spółek akcyjnych i z o.o.), oraz RPE, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, lecz ze względu na potrzebę wskazania przychodu z zeszłego roku, ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla nowych firm.
Zakładanie firmy w Polsce — pozostałe obowiązki początkującego przedsiębiorcy
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.