Zmienne warunki klimatyczne w Chinach powodują, że energetyka odnawialna jest zawodna, choć Chiny nalezą do krajów o największym stopniu jej wykorzystaniu. Z tego powodu energetyka w minionym roku była zmuszona do wyłączeń prądu i obecnie chce się zabezpieczyć przed tego rodzaju sytuacjami awaryjnymi. Władze tego kraju doszły do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie odpowiednich zapasów węgla, aby przeciwstawić się tego rodzaju wydarzeniom.
Umożliwiają to posiadane zasoby węgla, jak i jego wydobycie, które w minionych latach spadło poniżej 4 mld t. Teraz władze apelują do górników o pilne zwiększenie jego wydobycia. Agencja Reuters (China boosts coal output, eases Australia ban to bolster energy security, 6 stycznia 2023r.) pisze, że w tej sytuacji Pekin chce uniknąć powtórki ogólnokrajowych przerw w dostawie prądu spowodowanych niedoborem węgla pod koniec 2021 r. Chiny, największy na świecie producent i konsument węgla, wykorzystują go do wytwarzania prawie 60 proc. swojej energii elektrycznej. Oczekuje się, że kraj wyprodukuje rekordowe 4,45 mld t węgla w 2022 r., podała Krajowa Administracja Energetyczna tego kraju.
Okazuje się, że dla chińskiej gospodarki, nawet ta rekordowa ilość węgla wydobytego w minionym roku, jest jeszcze niewystarczająca. Dla zwiększenia importu dobrej jakości węgla Chiny powtórnie nawiązały w tej sprawie kontakty handlowe z Australią.
Nowy rząd odnowił porozumienia z Chinami - tak polityczne, jak i handlowe. Te ostanie dotyczyły zwiększenia importu australijskiego węgla. To wznowienie jest również przypomnieniem ich współzależności gospodarczej, ponieważ surowce Australii odgrywają kluczową rolę w rozwoju zorientowanej na eksport gospodarki Chin, największego na świecie konsumenta i producenta węgla.
Chińskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i producenci stali będą teraz mieli dostęp do australijskiego węgla lepszej jakości, podczas gdy Australia, która była drugim co do wielkości dostawcą węgla do Chin, może odzyskać część udziału w rynku utraconego na rzecz dostawców z Rosji i Mongolii.
Australia pragnie odzyskać chiński rynek węglowy, który przed wstrzymaniem chińskiego importu, również był rekordowy. Zanim zakupy zostały wstrzymane Chiny zakupiły z Australii ponad 30 mln t węgla koksowego i prawie 50 mln t węgla energetycznego. Powrót do tego poziomu jest prawdopodobny, gdyż w końcu minionego roku australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong złożyła wizytę u swojego odpowiednika w Pekinie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.