W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu (Tauron Wydobycie) trwa eksploatacja ściany 709 w pokładzie 207 na poziomie 800 m. To pierwsza ściana o długości przekraczającej 300 m, a zarazem jedna z najdłuższych ścian wydobywczych w polskim górnictwie węgla kamiennego. Jej wybieg wynosi 1320 m, a zakładana zdolność wydobywcza 10 tys. t węgla na dobę.
Uruchomienie ściany nr 709 w ZG Janina wpłynęło automatycznie na poprawę efektywności i wydajności produkcji poprzez koncentrację wydobycia w pokładzie 207. Eksploatacja jest tam prowadzona dwoma frontami wydobywczymi. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki dobremu rozpoznaniu geologicznemu, zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia oraz przemodelowaniu scenariusza prowadzenia ścian wydobywczych w partii K1, w której zlokalizowana jest nowo uruchomiona ściana. Pierwotny projekt zakładał bowiem eksploatację trzech ścian o długościach ok. 200 m. Poprzez wykonywane roboty wiertnicze i wyprzedzające, w trakcie drążenia wyrobisk przygotowawczych, można było dokonać zmiany koncepcji rozcięcia partii i w miejsce trzech ścian zaprojektować dwie o długości ponad 300 m. Takie rozwiązanie pozwoliło ograniczyć długość wyrobisk niezbędnych do rozcięcia pól eksploatacyjnych łącznie o ok. 1850 m i zmniejszyć ilość przezbrojeń, co w efekcie przełożyło się na ograniczenie kosztów o ok. 65 mln zł.
Warto także wspomnieć, że ścianę 709 udało się zazbroić w ciągu zaledwie 6 tygodni. A to dzięki zaangażowaniu i sprawnemu działaniu brygad likwidacyjno-zbrojeniowych i zastosowaniu transportu całych sekcji obudów zmechanizowanych, bez konieczności ich demontażu, zarówno z powierzchni, jak również z likwidowanej ściany w tym samym pokładzie. Zastosowano rozwiązanie polegające na wyposażeniu szybu Janina VI w klatkę wielkogabarytową o nośności 24 t. Bliźniacze rozwiązanie widnieje również w projekcie wyposażenia drążonego szybu Grzegorz w ZG Sobieski. Pozwoli to na sprawny i wydajny przebieg procesów logistyki na etapie eksploatacji złoża Dąb.
Przykłady z Libiąża i Jaworzna potwierdzają słuszność przyjętych rozwiązań technicznych dla funkcjonalności szybów – wskazuje kierownictwo spółki Tauron Wydobycie.
ZG Janina jest kopalnią posiadającą duże zasoby węgla energetycznego. Prowadzi działalność w złożach Janina, Wisła I oraz Wisła II-1. Ich zasoby przemysłowe wynoszą 330,7 mln t, a operatywne 160,4 mln t. To plasuje libiąską kopalnię w czołówce polskich zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny i wpływa również na żywotność kopalni.
Warto wiedzieć, że zgodnie z założeniami transformacji energetycznej i umową społeczną, zakłady górnicze w Jaworznie i Libiążu ulokowane zostały w grupie kopalń przeznaczonych do likwidacji w ostatnim etapie osiągania przez Polskę neutralności klimatycznej, czyli w 2049 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tylko domy kołyszą się jak na morzu...
A jaki tam kombajn ścianowy pracuje JSGZK
Najlepsi z Najlepszych uwielbiają jak się sypie a kombajniści sobie wyrywają piloty a na imprezach zmianowych oglądają Filmiki z kopalń z USA i podziwiają jak moga być zestawy nowe i w farbie jeszcze Żadnego święta nie odpuszczą Zuch chłopy!
Pozdro tygrysy