Wysokość świadczeń seniorów zależy przede wszystkim od kapitału emerytalnego uzbieranego w trakcie zatrudnienia. W praktyce jednak wpływ ma na nie też wiele innych czynników, w tym terminy waloryzacji składek i emerytur oraz publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice dalszego trwania życia.
A zatem data złożenia wniosku o emeryturę, może wpłynąć na wyższe świadczenie. Kiedy najkorzystniej złożyć wniosek o emeryturę górniczą?
Najlepszy moment na przejście na emeryturę to luty 2023 r. Osoby decydujące się na złożenie wniosku skorzystają z obecnych, opłacalnych tablic dalszego trwania życia i rekordowej waloryzacji świadczeń w marcu.
W przypadku nabycia uprawnień do emerytury górniczej wysokość tej emerytury jest ustalana według starych zasad, co oznacza, że do wyliczenia jej wysokości przyjmuje się między innymi okresy składkowe, okresy nieskładkowe oraz obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku kwotę bazową.
- Kwota bazowa to corocznie ustalane przeciętne wynagrodzenie, jakie obowiązuje od pierwszego marca każdego roku kalendarzowego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Emerytury przyznane od marca danego roku, są wyliczane od nowej kwoty bazowej. Natomiast te, które zostały przyznane przed 1 marca danego roku, podlegają waloryzacji – podpowiada ekspert ZUS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.