Sześć umów ws. projektów w ramach programu Kolej Plus realizowanych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali w poniedziałek w Katowicach przedstawiciele zainteresowanych samorządów i zarządzającej programem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Są to: projekt bytomskiego samorządu dotyczący prac na nieczynnych dziś liniach nr 189 i 132 i budowy nowych łącznic w celu stworzenia połączenia Ruda Chebzie - Bytom, wraz z budową nowych przystanków, a także przygotowane w Rudzie Śląskiej alternatywne połączenie Gliwic z Katowicami przez Rudę Kochłowice i towarową południową obwodnicę regionu.
Samorząd Katowic przygotował alternatywne połączenie aglomeracyjnego Tychy - Katowice, linią towarową przez dzielnicę Murcki (z budową przystanków, mijanki oraz wiaduktów), Dąbrowa Górnicza zgłosiła rewitalizację linii nr 162 Strzemieszyce - Huta Katowice z jej odbudową do stacji Dąbrowa Górnicza, z budową przystanku Tworzeń i rozbudową przystanku Gołonóg. Pyskowice chcą odbudować rozebraną linię kolejową nr 198 Pyskowice - Pyskowice Miasto.
Projekt wnioskowany przez Mikołów zakłada budowę drugiego toru na odcinku Katowice Ligota - Orzesze Jaśkowice na linii wiodącej m.in. z Katowic do Rybnika i Raciborza oraz dobudowę tam dodatkowych przystanków. GZM współpracuje tu z samorządem woj. śląskiego, który zapewnia część dofinansowania na terenie poza Metropolią (w gminie Orzesze).
- Wszystkie te projekty służą poprawie infrastrukturze kolejowej, aby była bardziej dostępna dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Metropolii dziękuję również za tę integrację samorządową, razem z woj. śląskim - powiedział w Katowicach wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, nawiązując do podpisanej na początku listopada br. umowy Kolei Plus ws. odbudowy linii kolejowej do Jastrzębia-Zdroju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.