Pół wieku temu zmarł prof. Walery Goetel - jeden z najbardziej zasłużonych rektorów krakowskiej AGH. To za jego kadencji Akademia Górnicza przekształciła się w Akademię Górniczo-Hutniczą.
Uczelnią kierować zaczął w 1939 r., a więc tuż przed drugą wojną światową. Funkcję tę sprawował także w trakcie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945, gdy akademia działała nielegalnie w warunkach konspiracyjnych, jak i przez kolejne lata powojenne do 1951 r.
Urodził się w 1889 r. i pochodził z Suchej Beskidzkiej, gdzie został upamiętniony. W mieście działa Zespół Szkół im. Walerego Goetla, jest też ulica jego imienia. Ale nie tylko tam. Walery Goetel jest patronem ulic w katowickiej dzielnicy Murcki, we Wrocławiu, Bełchatowie czy Krakowie. Jego imieniem nazwano schronisko PTTK na polanie Ornak w Tatrach Zachodnich. Za patrona wziął go sobie Warszawski Klub Górski. Czym się zasłużył rektor AGH?
Był on człowiekiem rozlicznych zainteresowań, zarówno tych związanych z górnictwem i geologią, jak i górami oraz ochroną przyrody. Jako rektor Akademii Górniczej w Krakowie doprowadził do przemianowania jej na AGH i nadanie jej imienia Stanisława Staszica. Doprowadził też do utworzenia na uczelni Wydziału Geologiczno-Mierniczego i Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego. A zanim objął stery uczelni, był na niej m.in. dziekanem Wydziału Górniczego w latach 1930-1934, a w latach 1937-1939 prorektorem.
Zaangażowany był także w politykę. Po pierwszej wojnie światowej pracował w Komitecie Plebiscytowym Spisko-Orawskim. Później został przewodniczącym delegacji polskiego rządu do spraw ustalenia granicy polsko- czechosłowackiej. Był orędownikiem utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Waleremu Goetlowi bliskie były sprawy sportu i turystyki. Był jednym ze współorganizatorów Akademickiego Związku Sportowego. Po drugiej wojnie światowej był działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pełnił tam funkcję przewodniczącego Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK w Krakowie.
Jednym z ostatnich znaczących wystąpień publicznych, w jakich wziął udział Walery Goetel, było otwarcie dla zwiedzających Jaskini Raj w Chęcinach 10 czerwca 1972 r. Profesor przeciął tam symboliczną wstęgę. Mało kto się spodziewał tego, że kilka miesięcy później były rektor AGH odejdzie z tego świata. Walery Goetel zmarł 6 listopada 1972 r. w Krakowie. Tam też został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.