Ponad dwa tygodnie temu nadzór nad wieżami wyciągowymi szybów kopalnianych objął Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Wcześniej była to kompetencja dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach. Jednak nie wszystkie istniejące wieże podlegają pod WUG. Co jest tego powodem?
Szybowe wieże wyciągowe jako obiekty budowlane do 18 października 2022 r. nadzorowane były przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach. W związku ze zmianą ustawy od 19 października organem właściwym I instancji m.in. dla szybowych wież wyciągowych, zgodnie z ustawą, został prezes WUG w Katowicach. Prezes WUG sprawuje nadzór nad szybowymi wieżami wyciągowymi do czasu, kiedy pełnią one funkcje obiektów budowlanych zakładów górniczych i wykazane są w planie ruchu zakładu górniczego.
- W przypadku zlikwidowania zakładu górniczego, zasypania i zabezpieczenia szybu, a pozostawienia konstrukcji szybowej wieży wyciągowej, szybowa wieża wyciągowa przestaje pełnić dotychczasową funkcję, nie stanowi obiektu budowlanego zakładu. W takiej sytuacji właściwym organem nadzoru budowlanego staje się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego działający na danym terenie - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Przykładowo więc prezes WUG nie jest organem nadzoru budowlanego dla wieży w Miedziance koło Chęcin, pozostałej po kopalni miedzi, natomiast pełni jeszcze nadzór do czasu przekazania na rzecz miasta wieży wyciągowej zasypanego szybu Witczak w SRK SA w Bytomiu Oddział w Bytomiu KWK Centrum.
W tym roku, konkretnie od 1 stycznia do 18 października 2022 r., gdy wieże podlegały pod Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach, dyrektor SUG nie wydał żadnej decyzji nakazującej usunięcie nieprawidłowości związanej ze złym stanem technicznym szybowej wieży wyciągowej.
- Szybowe wieże wyciągowe, w tym również basztowe szybowe wieże wyciągowe, są obiektami strategicznymi w zakładach górniczych i dbałość o ich stan musi być realizowana na bieżąco. W poprzednich latach zdarzały się decyzje dyrektora SUG, w których nakazywał naprawy konstrukcji, w związku ze stwierdzonym złym stanem technicznym szybowych wież wyciągowych lub zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej szybowych wież wyciągowych - podkreśla Anna Swiniarska-Tadla.
Jednymi ze starszych wież, niejednokrotnie objętych ochroną konserwatorską, są wieże szybów: Andrzej I i Andrzej II w KWK Brzeszcze, Wiktor w KWK Marcel, I w KWK Chwałowice, Rejtan w KWK Centrum, Bolko w SRK SA Oddział CZOK, Sutoris w KS Bochnia, Daniłowicz w KS Wieliczka. Najmłodszą wieżą jest wieża szybu VI w ZG Janina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.