W Święto Niepodległości 11 listopada 2022 r. wejdzie w życie uchwała Rady Miejskiej w Polkowicach (woj. dolnośląskie) w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci gminy Polkowice oraz zasad używania herbu. Dotychczasowy herb nie spełniał zasad heraldycznych.
- On w ogóle nie spełniał kryteriów barw. To był obrazek, to nie był herb. W herbie barwy muszą być jednoznaczne, a nie na przykład jasnozielone i ciemnozielone. Była tam brązowa barwa, która to nie jest barwą heraldyczną. Albo corona muralis, czyli coś, czego nie było w polskiej tradycji - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, znawca heraldyki, współautor herbów miast Piekary Śląskie, Wojkowice, Tarnowskie Góry i Jedlina Zdrój.
Jak zapisano w uchwale polkowickich radnych, „Herb gminy Polkowice przedstawia na tarczy typu hiszpańskiego w czerwonym polu dwie białe (srebrne) wieże z czterema czarnymi otworami okiennymi na każdej z nich. Wieże zwieńczone są spiczastymi dachami błękitnej barwy z białymi (srebrnymi) kulami na szczytach. Między wieżami u ich podstawy widnieje biały (srebrny) fragment muru, ponad którym osadzony został biały (srebrny) hełm garnczkowy zwieńczony żółtą (złotą) płytką z wizerunkiem czarnego półorła z białą przepaską w kształcie półksiężyca otoczoną wieńcem pawich piór żółtej (złotej) barwy z czarnymi oczkami. Ponad hełmem, między wieżami widnieje biały (srebrny) łuk gotycki zwieńczony kwiatonem w kształcie lilii.”
Choć Polkowice są gminą górniczą, w nowym herbie nie ma żadnych symboli górniczych. Podobna sytuacja jest m. in. w Rudzie Śląskiej, która niemal do końca XX wieku posiadała w herbie wieżę wyciągową szybu górniczego, zastąpioną przez św. Barbarę.
Warto zauważyć, że w obowiazującej do 10 listopada br. wersji herbu Polkowic orła nie było. Czarny orzeł na żółtym tle pochodzi z herbu piastów dolnośląskich i wskazuje na śląskość miasta. W identycznych barwach dolnośląski orzeł widnieje także m. in. w herbie Nowej Soli w województwie lubuskim.
Dotychczasowy herb nawiązywał do wizerunku ukazanego na karcie okolicznościowej z XIX wieku. Nowy herb powstał w następstwie ekspertyzy, jaką wykonał historyk i heraldyk prof. Wojciech Strzyżewski, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. W kwietniu 2022 r. propozycja nowego herbu została zaakceptowana przez Komisję Heraldyczną. Ukoronowaniem starań była uchwała nr LII/561/22 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 25 października 2022 r., którą trzy dni później opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Polkowicki herb nie był wcale ostatnim miastem w skali całego Sląska, Górnego i Dolnego, niespełniającym wymagań heraldycznych. Zdaniem dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, poprawki wymagają także herby takich miast, jak np. Ujazd, Miasteczko Śląskie czy Siewierz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.