Ponad rok minął od wydrążenia odwiertu rozpoznawczego Rycerka Dolna-1 we wsi Sól w Beskidzie Żywieckim. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierzało za jego pomocą rozpoznać potencjał węglowodorów w tamtym rejonie. Dzisiaj już wiadomo, że odwiert ten spełnił swą rolę i nie będzie służył do prowadzenia wydobycia. Kilka tygodni temu tereny, na których prowadzono prace, zostały z powrotem przekazane ich prawowitym właścicielom.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, wiercenie otworu Rycerka Dolna-1 rozpoczęto 5 lutego 2021 r., a zakończono 21 września 2021 r. Końcowa głębokość wyniosła 4330 m. Likwidację otworu rozpoczęto 20 maja 2022 r., a zakończono 3 czerwca 2022 r. Otwór znalazł się we właściwości miejscowej Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku 5 czerwca 2022 r., czyli po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z 1 marca 2022 r. w sprawie określenia nazw, siedzib i właściwości miejscowej okręgowych urzędów górniczych oraz zniesienia Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. W związku z tym OUG w Rybniku nie kontrolował robót geologicznych. Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie, na terenie którego właściwości miejscowej znajdował się poprzednio otwór Rycerka Dolna-1, przeprowadził trzy kontrole, nie stwierdzając nieprawidłowości.
W trakcie prowadzenia robót geologicznych w celu wykonania odwiertu Rycerka Dolna-1, do organów nadzoru górniczego nie wpływały skargi lub wnioski. Zgodnie z wymogami prawa, inwestor był zobligowany do przeprowadzenia prac rekultywacyjnych.
- Z informacji zawartej w planie ruchu, w części dotyczącej rekultywacji po wykonanych robotach geologicznych wynika, że dla lokalizacji urządzenia wiertniczego i zaplecza technicznego zajęto grunty leśne i rolne. Wobec czego zaplanowano ich rekultywację w kierunku leśnym i rolnym, w zależności od wcześniejszego przeznaczenia, zgodnie z decyzjami Starosty Żywieckiego, wydanymi odrębnie dla gruntów leśnych z 9 kwietnia 2019 r., znak GKN III.6122.1.2019.EC i dla gruntów rolnych z 30 listopada 2018 r., znak GKN III.6122.1.2018.EC, w których w sposób szczegółowy zostały one określone. Z przesłanych przez inwestora „Protokołów kontroli przywrócenia do stanu poprzedniego powierzchni terenów rolniczych/leśnych” wynika, że 15 września 2022 r. wszystkie wymienione w decyzjach starosty żywieckiego nieruchomości gruntowe, na których wykonywano roboty geologiczne w celu wykonania odwiertu Rycerka Dolna - 1, zostały bez zastrzeżeń przyjęte w ponowne użytkowanie przez osoby posiadające do nich prawa oraz, że powierzchnia gruntu została przywrócona na koszt inwestora do stanu poprzedzającego jej zajęcie. Ponadto w korespondencji elektronicznej WUG został poinformowany przez inwestora, że obecnie w Starostwie Żywieckim jest prowadzone postępowanie w celu uzyskania decyzji uznającej rekultywację za zakończoną, a także że decyzja potwierdzająca zakończenie rekultywacji zostanie przesłana do tutejszego urzędu - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Otwór Rycerka Dolna-1 został wykonany na podstawie koncesji łącznej na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze „Sól” nr 28/2011/Ł. Koncesja „Sól” była wydana w 2011 r. jako poszukiwawcza, a następnie 2 czerwca 2017 r. decyzją ministra środowiska przekształcona została w koncesję łączną na poszukiwanie i wydobywanie. Koncesja swym zasięgiem objęła obszar o łącznej powierzchni 570,13 km kw. z terenu powiatu żywieckiego, w tym m.in. gmin: Jeleśnia, Żywiec, Rajcza czy Świnna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.