Dwadzieścia lat temu, w październiku 2002 r. ostatni pociąg wąskotorowy przejechał trasą prowadzącą na wschód od przystanku Bytom Wąskotorowy, czyli w stronę KWK Rozbark i Żabich Dołów. Od dawna nie jest to możliwe, gdyż linia została rozebrana. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w dalekosiężnych planach rozważało jej odbudowę aż do ul. Pszczyńskiej, czyli w rejon dawnej stacji wąskotorowej koło kopalni Rozbark. Okazuje się jednak, że miasto Bytom, na którego utrzymaniu w znacznym stopniu znajduje się tamtejsza kolej wąskotorowa, nie ma obecnie takich planów.
- Obecnie nie planujemy odtworzenia odcinka toru od przystanku Bytom Wąskotorowy do ul. Pszczyńskiej, wobec czego nie posiadamy koncepcji oraz planów opisujących ewentualne przejazdy drogowo-kolejowe i miejsca kolizyjne, jakie należałoby wykonać w przypadku odtworzenia toru - potwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Od strony bytomskiego dworca PKP w kierunku stacji wąskotorowej przy ul. Pszczyńskiej istniały w przeszłości dwie możliwości dojazdu wąskim torem. Krótsza trasa prowadziła tuż obok KWK Rozbark i następnie przecinała ul. Chorzowską. Ruch przez ul. Chorzowską został jednak wstrzymany 30 sierpnia 1969 r.
Wyraźnie dłuższa, okrężna możliwość dojazdu w rejon ul. Pszczyńskiej przez Łagiewniki utrzymywana była przez kolejne lata. Tędy do 2001 r. przewożony był wąskim torem węgiel z bytomskich kopalń do elektrowni w Chorzowie.
Jednocześnie przez kilka lat w wakacje letnie, od początku sezonu 1999 do końca wakacji 2002, kursowały tamtędy sobotni-niedzielne pociągi pasażerskie na trasie trasa Kopalnia Siemianowice - Maciejkowice - Bytom Karb Wąskotorowy - Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Linia w stronę Kopalni Siemianowice była przejezdna do października 2002 r., potem na przełomie roku wzmogły się kradzieże szyn.
Obecnie, po likwidacji KWK Rozbark i zaprzestaniu przewozów węgla, ewentualna odbudowa fragmentu linii wąskotorowej miałaby znaczenie wyłącznie w ruchu pasażerskim. Na to jednak na razie się nie zanosi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.