Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka i Tarnowskie Góry - śladami zabytków na Liście UNESCO”, która pokazuje prace powstałe w czasie XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych – informuje wielicka placówka.
Prace są prezentowane w komorze Staszica w Kopalni Soli w dniach 13.10 – 30.11.2022 r.
Praca Inhy Suminy.
Każda z inspirujących w tym roku kopalń zapisała się w historii Polski - w Wieliczce pozyskiwano cenną sól a w Tarnowskich Górach kruszec do bicia srebrnych monet. Obydwa obiekty wpisały się też w historię świata znajdując zasłużone miejsce na Liście UNESCO. Wielokrotnie obydwie kopalnie sprawdziły się też jako inspiracja dla różnych twórców, w tym roku dla uczestników XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.
Praca Elżbiety Pyry.
W czasie pleneru powstało ponad 150 prac, z których wystawa pokaże tylko wybór. Przedstawiają one miejsca i obiekty z Trasy Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli, z trasy w kopalni srebra w Tarnowskich Górach i Sztolni Czarnego Pstrąga.
Są one bardzo subiektywnym spojrzeniem na oglądane miejsca, obiekty, urządzenia i kopalniane wnętrza przesycone historią opowiedzianą przez przewodników i emocjami twórców.
Praca Aleksandry Bogus.
Wśród zastosowanych technik dominują: pastel i olej, ale jest też np. linoryt.
Plener został zorganizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach i Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.