Roger Baxter dyrektor generalny Rady Górniczej Republiki Południowej Afryki powiedział dziennikarzowi portalu Mining Weekly, że perspektywa poszukiwań geologicznych w tym kraju jest fantastyczna.
Kraj ten znany jest ze swoich zasobów i ich górniczej eksploatacji. Według klasyfikacji amerykańskiej służby geologicznej (USGS) zajmuje on piąte miejsce na świecie pod względem wydobycia surowców, ustępując Chinom, Australii, Rosji, USA i Kanadzie.
Dyrektor Baxter uzasadnił to tym, że tylko 15 proc. powierzchni RPA zostało zmapowanych z wysoką rozdzielczością na poziomie geofizycznym w skali 1:50 000 oraz, że zasoby tego kraju nie skorzystały jeszcze z zaawansowanej nowej technologii poszukiwań geologicznych. Stwierdził on, że w dzisiejszych czasach ludzie, którzy znajdują złoża, to matematycy i statystycy, którzy siedzą w małych biurach, obserwując anomalie geologiczne za pomocą algorytmów, a następnie wysyłają geologów, aby poszli tam i znaleźli to złoże.
Podczas tego wywiadu Baxter zaprezentował slajdy, które uwypukliły potencjalne możliwości geologiczne RPA w zakresie chromu, metali z grupy platynowców, złota, rudy żelaza, minerałów tytanu i diamentów.
- Mamy niesamowicie światowej klasy sektor wydobywczy, możliwości biznesowe, którym trudno zaprzeczyć na poziomie globalnym, oraz zaangażowany i patriotyczny sektor biznesowy, który naprawdę ma znaczenie dla tego kraju i chce, aby RPA odniosła sukces – mówił Baxter.
Po to, aby ten sukces mógł być odniesiony RPA potrzebuje światowej klasy systemu katastralnego (ewidencji danych geologicznych) i wynikającego z niego planu poszukiwań. Stanowisko w tej sprawie Rady Górniczej RPA jest jasne, trzeba kupić nowy gotowy system katastralny. Tym bardziej, że w RPA znajdują się dwie firmy światowej klasy zajmujące się systemami katastralnymi.
Jego wdrożenie ma zająć sześć miesięcy. Natomiast opracowanie własnego systemu zajmie minimum 3 lata. Wykonawcą tego zadania jest Departament Zasobów Mineralnych i Energii (DMRE).
Jak donosi Mining Weekly inne kraje afrykańskie, które już na nim prosperują, to między innymi Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Gwinea, Kenia, Libia, Malawi, Mauretania, Mozambik i Zambia.
Dyrektor generalny Rady ds. Nauk o Ziemi, Mosa Mabuza, wezwał wszystkich mieszkańców RPA do zjednoczenia się wokół eksploracji, czyli badań, poszukiwań i odkryć geologicznych, jako „wielkiego i zuchwałego celu” tego kraju, ponieważ jest to niezbędne dla przyszłości jego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.