- Brak podwyżki stóp procentowych przez RPP na środowym posiedzeniu jest dla rynku zaskoczeniem, co powoduje osłabienie złotego, jednak na SPW panuje względny spokój - poinformował PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.
- Do momentu decyzji RPP na rynku EUR/PLN panował spokój, a kurs fluktuował w okolicach 4,82, ze zmiennością wyraźnie niższą od tej z poprzednich dni. Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu decyzji RPP. Brak zmian w poziomie stóp jest zaskoczeniem i nie był konsensusem. Konsensusem była podwyżka o 25 pb. z ryzykiem w kierunku większej skali podwyżki z uwagi znaczący wyskok inflacji. Stało się inaczej i z powodu konieczności dostosowania rynkowych oczekiwań, złoty zaczął się osłabiać - powiedział Sutowicz.
Jak wskazał ekonomista RPP chce zrobić przerwę (w cyklu podwyżek stóp - PAP), pytanie czy nie będzie zmuszona do powrotu do zacieśniania.
Zdaniem ekonomisty, uwaga rynku kieruje się obecnie w stronę czwartkowej konferencji prezesa NBP.
- W listopadzie RPP będzie miała najnowszą projekcję, która oceni dotychczasowe działania i widocznie Rada wierzy mocno, że to co zrobiła do tej pory jest wystarczające do zdławienia inflacji w długim terminie - dodał Sutowicz.
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 5 października wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przed posiedzeniem ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści oczekiwali, że RPP podwyższy stopy procentowe w październiku o 25 pb.
Tuż po decyzji RPP kurs EUR/PLN wzrósł do okolic 4,8460, a USD/PLN do 4,9060. O godzinie 16.08 EUR/PLN rośnie o 0,36 proc. do 4,8292, a USD/PLN zwyżkuje o 1,68 proc. do 4,9000. W tym czasie na rynkach bazowych dolar umacnia się, a kurs EUR/USD spada o 1,28 proc. do 0,9857.
RYNEK DŁUGU
- Po decyzji RPP na rynku krajowego długu panuje względny spokój. Pytanie czy to się utrzyma po jutrzejszej konferencji prezesa NBP. Oczekiwania rynku były inne nie tylko w kwestii dzisiejszej decyzji, ale i konieczności dalszego dostosowywania polityki monetarnej - powiedział ekonomista.
Ekspert dodał, że może być tak, że rynek nie da wiary temu co powie RPP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.