Wystawią na aukcję 300 ton węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W ofercie e-sklepu PGG dziś pojawi się nowy towar – miał węglowy, przeznaczony dla części kotłów przystosowanych technicznie do spalania takiego sortymentu węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie wystawi na aukcję 300 ton węgla-groszku. Aukcja jest zaplanowana na najbliższy piątek, mogą wziąć w niej udział firmy i osoby prywatne. Minimalnie trzeba kupić 5 ton, cena wywoławcza za tę ilość to 12,3 tys. zł.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie ma do sprzedania 300 ton węgla - groszku. Rzecznik MPEC Kamila Rostkowska- Różacka wyjaśniła, że jest to węgiel z Kazachstanu. - Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością i odpowiednimi parametrami - po odpowiednim odsianiu do postaci groszku może być stosowany w domowych piecach - powiedziała i wyjaśniła, że przedsiębiorstwo potrzebuje do swoich kotłów miału węglowego, z tego powodu powstały z odsiania groszek może zostać sprzedany.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ilość niewielka, że potrzeby na rynku są dużo większe. Wiemy, że węgla na rynku jest mało i w geście solidarności społecznej wystawiamy na sprzedaż to, co możemy sprzedać. Podkreślam, że to produkt pełnowartościowy - powiedziała Rostkowska-Różacka.

Chętni do kupienia groszku z olsztyńskiego MPEC muszą założyć konto elektroniczne, ponieważ będzie to aukcja internetowa. Konto należy założyć na platformie pod adresem: https://mpecolsztyn.eb2b.com.pl/contractor-registration.html. W przypadku problemów z założeniem konta należy skontaktować się z działem pomocy technicznej pod nr tel. +48 22 428 19 28 lub adresem mailowym: admin@eb2b.com.pl

W regulaminie aukcji zastrzeżono, że każdy oferent może posiadać jedno aktywne konto na tym portalu.

Rostkowska-Różacka poinformowała, że minimalnie będzie można kupić 5 ton groszku, którego cena wywoławcza wynosi 12,3 tys. zł. Każde postąpienie w aukcji to 50 zł.

- Przychód pozyskany ze sprzedaży groszku MPEC przeznaczy na spłatę kredytów, które w czerwcu 2022 spółka zaciągnęła na zakup paliw niezbędnych do zapewnienia odpowiedniej ilości ciepła naszym odbiorcom w sezonie grzewczym 2022/2023 - poinformowała Rostkowska-Różacka.

Olsztyński MPEC oprócz miału spala w ciepłowni biomasę. Olsztyn buduje nową miejską ciepłownię, która ma być opalana paliwem alternatywnym - ta inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.