Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wydobywania gazu ziemnego ze złoża Kościan S. Wniosek w tej sprawie złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.
Złoże Kościan S znajduje się w województwie wielkopolskim na terenie miasta i gminy Kościan oraz gminy Śmigiel. Obejmuje ono teren o powierzchni ponad 21 km kw. Znajduje się tam gaz ziemny metanowo-azotowy. Koncesja nr 6/200, którą wydał minister klimatu i środowiska, ważna jest do 17 maja 2030 r. W odniesieniu do obszaru i terenu górniczego dla złoża Kościan S uchwalony został 13 lipca 2001 r. przez Radę Gminy Kościan miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Jak wynika informacji udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, zawartość węglowodorów w złożu wynosi ponad 81 proc. Główną domieszką jest azot, stanowiący 18 proc. Zawartość helu oszacowano na 0,133 proc.
Eksploatacja gazu ziemnego w rejonie Kościana podjęta została pół wieku temu. Najpierw wyeksploatowano niewielkie złoże Kościan. W 1995 r. natrafiono na znacznie większe złoże, nazwane Kościan S. Trzy lata po nim geolodzy odkryli jeszcze większe złoże Brońsko. Dodatkowo zidentyfikowano trzy mniejsze złoża. Nową kopalnię rozpoczęto budować w lipcu 2001 r., a prace trwały cztery lata. Obecnie Kopalnia Gazu Ziemnego Kościan-Brońsko jest jedną z największych kopalń gazowych w Polsce. Kopalnia użytkuje ponad trzydzieści odwiertów.
Gaz ze złoża Kościan pozyskiwany jest z rafy wapienia cechsztyńskiego. Złoże Kościan S jest jednym z kilku złóż gazowych położonych na terenie gmin Kościan i Śmigiel. Prócz niego w zasobach geologicznych kraju figuruje m.in. rozpoznane wstępnie złoże Kościan S-Ca2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.