Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG od 8 września 2022 r. Ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku – informuje górnicza spółka.
PGG rozpoczęła proces inwestycyjny zmierzający do wzrostu wydobycia w 2023 r. Działania inwestycyjne koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu ok. 13 km dodatkowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz na zwiększeniu czynnych frontów wydobywczych przez uzbrojenie dodatkowych pięciu ścian. Powoduje to konieczność zakupu wyposażenia ścian i niezbędnego sprzętu. W celu realizacji tych założeń nakłady inwestycyjne PGG muszą wzrosnąć o około 2 mld zł w stosunku do wcześniej projektowanego poziomu.
Wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe.
Decyzje o poniesieniu dodatkowych nakładów inwestycyjnych mają na celu zaspokojenie zapotrzebowania rynku, które wynika z obecnej wyjątkowej sytuacji geopolitycznej w związku z wojenną agresją Rosji w Ukrainie.
W tym roku średni wzrost ceny węgla energetycznego w PGG S.A. wyniósł około 20 proc. Obserwując drastyczny wzrost cen surowców energetycznych o kilkadziesiąt procent lub więcej (jak w przypadku gazu ziemnego), spółka pozostaje stabilizatorem kosztów energii w Polsce - zarówno energii elektrycznej jak i na potrzeby grzewcze. Po obecnej korekcie w e-sklepie ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak długo zarząd pgg będzie okradał górników płacąc 500 złotych za tonę węgla do paska zarobkowego. Związki siedzą cicho i milczą.
Niestety sklep PGG to jedno wielkie rozczarowanie , węgiel jest od ponad pół roku nie do kupienia, chyba, że przez dobrych informatyków. Szkoda, że nikt nie che wprowadzić zapisów na węgiel, choćby na 1 tonę, tak by każdy mógł chociaż coś dostać.
Jakoś te wypłaty stoją jak stały
na razie to zwiĘkszajĄ owszem ale cene za tonĘ wĘgla, 15 sierpnia o 350zŁ , wczoraj o 300zŁ, w takim tempie osiĄgnĄ cenĘ wĘgla na skŁadach w wysokoŚci 3000zŁ za dwa miesiĄce !!!?? robiĄ to Żeby zniechĘciĆ zdesperowanych ludzi do zaprzestania wchodzenia na ich stronĘ bo nie potrafiĄ nawet zrobiĆ strony internetowej z prawdziwego zdarzenia?powinna byĆ kolejka, kaŻdy kto siĘ zaloguje(bez gehenny ciĄgŁego bezowocnego odŚwieŻania strony przez 3 godziny) powinien dostaĆ numerek oraz orientacyjny chociaŻ termin odbioru(rozmawiaŁam z informatykami z prawdziwego zdarzenia i to bez problemÓw!!!! da siĘ zrobiĆ natychmiast)!!!
Ci co mają talony dostana 2 tys za tonę sprzedając j a Ci co dostają gotowke w tym roku dostana 500zl za tonę?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kupujcie wszystko drożej, sprzęt, energię, pomoście dodatkowe koszty, a energetyce sprzedajcie tone za 300 zł…
Podnieście zarobki, to może będzie wtedy ochota do jeszcze cięższej pracy, za grosze nik robić nie będzie.