Nieco mniej niż w poprzednich latach odwiertów użytkowanych przez PGNiG w Polsce zostało przeznaczonych w tym roku do likwidacji. W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zlikwidowało cztery wydrążone otwory. Dla porównania - w latach 2020-2021 likwidacji uległo ok. 15 otworów w północno-zachodniej Polsce, a w samym tylko 2021 r. na obszarze podległym sanockiemu oddziałowi spółki - około 30.
- Co roku Spółka likwiduje od kilku do kilkunastu otworów. Powodem są niesatysfakcjonujące wyniki testów w przypadku otworów nowych albo zakończenie eksploatacji - wyjaśnia Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA.
Żywotność odwiertów ropnych lub gazowych jest bardzo zróżnicowana. Niektóre użytkowane do dzisiaj powstały w drugiej połowie XIX wieku, inne liczą sobie kilkadziesiąt lat. Są też i takie, których czas istnienia jest bardzo krótki, gdyż nie spełniają pokładanych w nich nadziei.
- Ogólna liczba odwiertów w eksploatacji, będących w dyspozycji spółki na terenie Polski, według stanu na początek września 2022 r. wynosiła 2334 odwierty - precyzuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA.
Wykonane przed laty i użytkowane odwierty co jakiś czas muszą być poddawane procedurze, pozwalającej na dalsze ich użytkowanie. W przypadku przedsięwzięć polegających na wydobyciu węglowodorów ze złóż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DoŚU) jest zawsze wymagana przed pozyskaniem, zmianą lub przedłużeniem koncesji.
Zgodnie z zapisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko DoŚU jest ważna 6 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 4 lata czyli łącznie 10 lat. W sytuacji, w której wymagane jest przedłużenie ważności DoŚU, zgodnie z przepisami składany jest wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydłużenie terminu ważności DoŚU. RDOŚ w drodze postanowienia, potwierdza, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w wydanej DoŚU.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.