W naszej ocenie Śląski System Magazynowania Energii stanowi odpowiedź na potrzebę systemowej regionalizacji bezpieczeństwa energetycznego kraju, i powinien być istotnym elementem procesu planowanej transformacji Śląska - ocenił dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG dr hab. inż., prof. ITG KOMAG Dariusz Prostański w czasie konferencji, któa odbyła się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice.
Jak wskazał, dzisiaj od przedsiębiorców coraz częściej wymaga się zmniejszania śladu węglowego produktów.
- Zielona energia daje taką możliwość. Na terenach pogórniczych przedsiębiorcy mają możliwość żyć w symbiozie z zielonymi wyspami energii. Choć węgiel będzie wydobywany i używany przez długie lata, to zielona transformacja Śląska będzie postępowała niezależnie czy się do tego włączymy czy nie, a my przecież wolimy być uczestnikami tej transformacji, żeby jak najlepiej ją kształtować z jak największą korzyścią dla obywateli - ocenił.
Dodał, że KOMAG - w obecnych czasach charakteryzujących się deficytem wielkich, kompleksowych idei i koncepcji - nie boi się opracowywać i wdrażać rozwiązań integrujących nowoczesne technologie z tradycjami regionu, na obszarze którego prowadzi swoją działalność.
- Rozwiązanie, jakże unikalne w swej istocie - Śląski System Magazynowania Energii, poprzez kompleksowe ujęcie koniecznych do przeprowadzenia w regionie śląskim procesów transformacyjnych, prowadzi do urzeczywistnienia pojęcia sprawiedliwej transformacji regionu śląskiego i oparcia go w dłuższej perspektywie na nowoczesnych gałęziach przemysłu, zgodnych z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami, jak energetyka i gospodarka o obiegu zamkniętym. Naszym zdaniem sprawiedliwa transformacja energetyczna nie może nikogo wykluczać mimo swego gruntownego charakteru przebudowy dotychczasowego systemu elektroenergetycznego tak po stronie wytwarzania energii, jak i sieci przesyłowych oraz dystrybucyjnych - stwierdził szef ITG KOMAG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.