Zapowiadane na 4 września ostateczne zamknięcie kolejowego mostu zwodzonego nad ulicą Szklaną i nad rzeką Regalicą w Szczecinie zostało przesunięte na późniejszy termin. Most stanowi tak zwane wąskie gardło na trasie przewozów towarowych do portu w Szczecinie.
- Inwestycja związana z mostem kolejowym na Regalicy na szlaku Szczecin Port Centralny SPA – Szczecin Podjuchy jest realizowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie. PKP PLK, jako zarządca infrastruktury kolejowej, partycypują w kosztach inwestycji kwotą około 140 mln zł, przeznaczoną m.in. na powstanie drugiego toru na nowym moście oraz budowę nowej infrastruktury, w tym przebudowę stacji Szczecin Podjuchy - zaznacza Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Przez most prowadzi linia kolejowa nr 273 Wrocław Główny - Szczecin Główny, nazywana przed laty nadodrzańską magistralą węglową lub krócej - Nadodrzanką. Do stacji Szczecin Podjuchy jest to trasa dwutorowa. Dalej są dwie możliwości jazdy: do portu w Szczecinie mostem na Regalicy lub też w kierunku Świnoujścia jednotorową linią nr 428 Szczecin Podjuchy – Szczecin Dąbie.
Most zwodzony nad Regalicą ma być częściowo rozebrany. Obok ma powstać nowa przeprawa, już dwutorowa. Zamknięcie mostu zwodzonego spowoduje ograniczenie w przepustowości trasy. Inwestycja była planowana jeszcze przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, kiedy nie przewidywano dodatkowych dostaw węgla do Polski drogą morską i ich przewozu koleją w głąb kraju.
Inwestycja spowoduje też lokalne utrudnienie. Obecnie pod mostem nad Reaglicą przebiega ul. Szklana, stanowiąca dojazd do składu węgla, znajdującego się tuż przy moście. Po przebudowie ma powstać osobny wiadukt nad ul. Szklaną w miejscu, gdzie dotąd jest nasyp kolejowy.
- Prace przy moście na Regalicy zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy – w trakcie inwestycji pociągi będą jeździć przez stację Szczecin Dąbie. Obecnie, ze względu na realizację prac przygotowawczych na stacji Szczecin Podjuchy i na linii kolejowej nr 428 Szczecin Podjuchy – Szczecin Dąbie, trasa Szczecin Podjuchy – Szczecin Zdroje nie jest wykorzystywana w ruchu kolejowym. Po rozpoczęciu prac na moście na Regalicy planowane jest uruchomienie 48 tras pociągów pasażerskich i 4 pociągów towarowych – pozostałe trasy będą planowane na podstawie indywidualnego rozkładu jazdy. Wykorzystanie możliwości linii kolejowej jest uzależnione od przewoźników - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.
PKP PLK na obecną chwilę nie przewidują zmiany kategorii przystanku Szczecin Zdroje oraz trasowania dodatkowych pociągów towarowych modernizowaną linią Poznań Główny – Szczecin Dąbie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.