Przemysł metalurgiczny w Polsce bazuje na zaangażowaniu małych i średnich firm. Dzięki rozwojowi technologicznemu i inwestycjom w parki maszynowe przedsiębiorstwa z branży metalowej są konkurencyjne również w Europie i na świecie. Sprawdź, co charakteryzuje tę gałąź przemysłu w Polsce!
Branża metalowa w Polsce a wielkość firm
Według statystyk polskie firmy produkujące rury stalowe i inne elementy metalurgiczne to zwykle niewielkie przedsiębiorstwa. Bardzo często ich trzonem jest tradycja rodzinna, która od pokoleń wpływa na charakter i rozwój firmy. W Polsce można zauważyć ogromną ilość niewielkich firm metalurgicznych o wysokim potencjale. Wiele z nich produkuje zaawansowane technologicznie elementy metalowe z myślą o rodzimym i zagranicznym rynku. Bazują na nowych rozwiązaniach produkcyjnych, których sercem są nowoczesne parki maszynowe.
Dla kogo produkuje branża metalowa w Polsce?
Mimo znikomej wielkości przedsiębiorstw z branży metalowej każda rura stalowa produkowana przez daną firmę spełnia najwyższe wymogi partnerów biznesowych. Widać to zwłaszcza po ilości eksportu, który jeszcze kilka lat temu wynosił aż 40% całej produkcji w polskich firmach metalowych. Wyroby metalowe udostępniane przez polskie firmy z branży metalowej należą do ścisłej czołówki światowej. Dlatego nie dziwi fakt, że sektor metalurgiczny dostarcza swoje produkty do takich gałęzi przemysłu, jak:
• motoryzacja;
• lotnictwo;
• produkcja maszyn;
• transport;
• budownictwo;
Żadna z ww. branż nie byłaby w stanie poradzić sobie na rynku bez wsparcia firm metalowych.
Na czym opiera się profesjonalizm polskich firm metalowych?
Ogromne znaczenie dla jakości produkcji mają innowacje technologiczne. W przeprowadzonych niedawno badaniach na temat modernizacji parków maszynowych blisko 40% przedsiębiorstw postawiło na zwiększenie poziomu automatyzacji procesów produkcyjnych. Z kolei ponad połowa pozostała na podobnym poziomie zaawansowania produkcyjnego. Co więcej, zdecydowana większość inwestorów sięgała po kapitał własny, co jeszcze mocniej podkreśla dobrą kondycję przedsiębiorstw z branży metalowej w Polsce. M.in. z tych powodów rury stalowe oferowane przez polskich producentów są tak cenione w kraju i na świecie.
Wzrost cen materiałów metalowych i rozwój firm
Pewnym ogranicznikiem dla polskich producentów elementów metalowych jest wzrost cen surowców na rynkach światowych. Można to obserwować od końca 2019 roku, kiedy to chociażby produkty stalowe wykorzystywane w budownictwie zaczęły mocno drożeć. Jednak dla najlepszych producentów dysponujących zaawansowanymi technologiami produkcyjnymi wzrost cen surowców nigdy nie powinien odbijać się na jakości wyrobów.
Znaczenie branży metalowej w polskiej gospodarce – podsumowanie
Jeżeli jesteś inwestorem i potrzebujesz dostarczenia zaawansowanych elementów metalowych, zawsze kieruj swoją uwagę na profesjonalne firmy produkcyjne. Takich jest w Polsce bardzo wiele i dzięki ich zaawansowanej sieci dystrybucyjnej wysłanie wyrobów gotowych do dowolnego miejsca w Polsce nie stanowi wyzwania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.