Nowojorska agencja prasowa Bloomberg odnotowuje kolejne rekordy finansowe i rzeczowe, jakie odnoszą koncerny węglowe w Stanach Zjednoczonych (US coal giants see surging sales as global prices reach records – 28.07.2022 r. ).
Peabody Energy Corp., największy amerykański producent węgla, odnotował wzrost sprzedaży w drugim kwartale o 83 proc. do 1,32 mld dol., najwięcej od 2018 r., podała firma w czwartkowym oświadczeniu. Arch Resources Inc. odnotował przychody w wysokości 1,13 mld dol., ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2011 r.
Firma górnicza Peabody oświadczyła, że wzrosty w tym kwartale nastąpiły „z powodu wyższych zrealizowanych cen w każdym segmencie”. Górnicy amerykańscy zmagają się z silnym popytem krajowym i rosnącym eksportem, a dochody są wzmocnione przez ceny, które osiągnęły rekordowo wysoki poziom w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.
Wyniki pojawiają się dzień po tym, jak amerykańscy prawodawcy ogłosili przełomową umowę dotyczącą wydatków, która obejmuje 370 mld dol. na walkę ze zmianami klimatu. Zaistniałą sytuację amerykańska agencja tłumaczy światowym kryzysem energetycznym, który zwiększył popyt na paliwa kopalne na całym świecie, podnosząc ceny.
Kosztowny gaz ziemny pobudził popyt na węgiel, ale ograniczone dostawy spowodowały wzrost cen. Trend, który rozpoczął się prawie rok temu, nabrał ogromnego rozpędu po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym, co skłoniło zachodnie kraje do zakazu importu rosyjskiego węgla i dalszego wzrostu popytu ze strony dostawców, w tym Peabody i Arch.
Wojna w Europie dodatkowo zwiększa popyt, ponieważ Rosja grozi ograniczeniem dostaw gazu do regionu, co skłania producentów energii do większego uzależnienia od węgla. Według Międzynarodowej Agencji Energii światowa konsumpcja węgla w tym roku osiągnie rekord ustanowiony w 2013 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.