- Istnieje ryzyko, że EUR/USD spadnie poniżej parytetu, a w takim otoczeniu złoty będzie kontynuował osłabienie w kierunku 4,87 lub nawet 4,90 na EUR/PLN - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu podczas kolejnych tygodni można oczekiwać szerokiego trendu bocznego, jednak po wakacjach wzrosty rentowności mogą być kontynuowane.
- Dane o inflacji z USA były wyższe od oczekiwań, co wspiera scenariusz wyższych podwyżek stóp przez Fed. W takim otoczeniu ryzyko, że przebijemy poziom parytetu na EUR/USD jest duże, co jest niekorzystne dla PLN - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski
Zdaniem ekonomisty, inwestorzy liczą na wyższe stopy na rynkach bazowych, a to powoduje presję na waluty rynków wschodzących, w tym złotego.
- Spodziewam się, że w niedługim czasie na EUR/PLN możemy zobaczyć poziom 4,9, a na przełomie tygodnia mocno prawdopodobne są okolice 4,87 - dodał ekonomista.
Popławski dodał, że na ostatniej konferencji prezesa NBP nie zostały zbudowane oczekiwania, iż nasza waluta będzie broniona.
-Oczekiwania są takie, że NBP będzie hamował nadmierną zmienność. Obecna zmienność wynika jednak z czynników globalnych a nie lokalnych i w takim otoczeniu rynek zakłada, że interwencji nie będzie. To otwiera przestrzeń do osłabiania PLN, które moim zdaniem będzie kontynuowane - powiedział Popławski.
Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 9,1 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1,3 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +8,8 proc. rdr i +1,1 proc. mdm. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 40 lat.
O godzinie 15.32 kurs EUR/PLN rośnie o 0,23 proc. do 4,8299, a USD/PLN zwyżkuje o 0,48 proc. do 4,8244.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar kontynuuje umocnienie, a kurs EUR/USD spada o 0,23 proc. do 1,0015, choć kilka minut po publikacji danych z USA spadł poniżej poziomu 1,00.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.