Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.87 PLN (-2.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

330.35 PLN (-0.83%)

ORLEN S.A.

139.98 PLN (-0.72%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.94 PLN (-1.71%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.64 PLN (-2.63%)

Enea S.A.

21.96 PLN (-3.26%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.45 PLN (-2.20%)

Złoto

4 738.46 USD (+0.81%)

Srebro

80.70 USD (+3.69%)

Ropa naftowa

99.04 USD (-2.80%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+0.18%)

Miedź

6.22 USD (+0.51%)

Węgiel kamienny

110.60 USD (+1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.87 PLN (-2.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

330.35 PLN (-0.83%)

ORLEN S.A.

139.98 PLN (-0.72%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.94 PLN (-1.71%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.64 PLN (-2.63%)

Enea S.A.

21.96 PLN (-3.26%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.45 PLN (-2.20%)

Złoto

4 738.46 USD (+0.81%)

Srebro

80.70 USD (+3.69%)

Ropa naftowa

99.04 USD (-2.80%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+0.18%)

Miedź

6.22 USD (+0.51%)

Węgiel kamienny

110.60 USD (+1.24%)

Premier zapowiada powołanie specjalnego funduszu transformacji Śląska i energetyki

fot: Maciej Dorosiński

Zdaniem premiera na spekulacjach w handlu emisjami cierpią społeczeństwa europejskie, cierpi na tym społeczeństwo polskie

fot: Maciej Dorosiński

- Wierzę, że dzięki środkom na sprawiedliwą transformację przekształcimy przemysł na Górnym Śląsku tak, by wciąż był perłą polskiej gospodarki - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na Konwencie Samorządowym w Chorzowie.

Premier w trakcie swojego wystąpienia podczas Konwentu Samorządowego na temat funduszy europejskich w województwie śląskim, zaznaczył, że etos pracy górnika „jest czymś bezcennym”.

Zdaniem szefa rządu „dziś znajdujemy się w szczególnym momencie”, „dziś państwa, które jeszcze pół roku temu z całą mocą podkreślały konieczność szybkiego odejścia (...) od energetyki opartej na węglu, dziś przyjmują plany awaryjnego powrotu do węgla i brunatnego, i przede wszystkim kamiennego. To Niemcy, to Austria, to Włochy, to Holandia” - powiedział.

Jak mówił premier Morawiecki, „dziś to, co wydawało się niemożliwe jeszcze sześć miesięcy temu, 12 miesięcy temu, staje się możliwe”.

Zwracając się do samorządowców, premier podkreślił, że wierzy w to, że z wielkimi środkami na transformację uda się tak przekształcić przemysł na Górnym Śląsku, by „nadal był perłą polskiego przemysłu, perłą polskiej gospodarki”. „Wierzę głęboko, że będzie to możliwe, dzięki również tym środkom - środkom ze sprawiedliwej transformacji, unijnym środkom” - zaznaczył szef rządu.

- Już wkrótce powołamy specjalny fundusz transformacji - fundusz transformacji Śląska, transformacji energetycznej, który zostanie zasilony środkami z budżetu krajowego - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Chorzowie.

Szef rządu, przemawiając podczas Konwentu Samorządowego w Chorzowie, zwrócił uwagę, że Śląsk będzie jeszcze piękniejszym, jeszcze lepszym miejscem do życia dla swoich mieszkańców.

- W tym celu powołamy wkrótce Fundusz Transformacji Śląska (...), który zostanie zasilony środkami z budżetu krajowego - wskazał.

- I tak właśnie te dwa płuca, w równym rytmie oddychając będą, jestem przekonany, tworzyły lepsze warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, transformacji obecnych miejsc pracy, kształcenia, przyciągania nowych obywateli z całego świata, a w szczególności z Polski, na Śląsk, aby Śląsk się rzeczywiście rozwijał - zaznaczył.

Premier wyraził przekonanie, że Śląsk będzie rozwijał się gospodarczo i będzie takim magnesem, jak był przed 150 laty, kiedy Katowice powstawały.

Jak przekazała w środę KPRM, w latach 2021-2027 do województwa śląskiego trafi ponad 5 miliardów euro z funduszy europejskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gazowy rollercoaster, dzisiaj ceny mocno w górę

Ceny gazu w Europie rosną w czwartek po spadku w czasie dwóch poprzednich sesji o niemal 9 proc. - informują maklerzy.

Prezydent chce referendum, ale nie wspomina kto rządził, kiedy zapadały decyzje w sprawie Zielonego Ładu

Prezydent Karol Nawrocki domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie Zielonego Ładu i jego niekorzystnych dla obywateli zapisów. W swoim obszernym wystąpieniu nie wspomina jednak ani razu, że Zielony Ład i jego cele zapadały za zgodą Mateusza Morawieckiego z PiS, ówczesnego premiera rządu Zjednoczonej Prawicy. 20 maja w Warszawie odbędzie się związkowy protest w sprawie Zielonego Ładu, który ma niekorzystny wpływ na polską gospodarkę i życie obywateli.

1769158359 balczun111

Balczun: Partnerem strategicznym ElectroMobility Poland będzie tajwański koncern Foxconn

Partnerem strategicznym ElectroMobility Poland dla projektu budowy hubu elektromobilności w Jaworznie będzie tajwański koncern Foxconn - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej minister aktywów państwowych Wojciech Balczun.

8 tysięcy ton na dobę – cel nieosiągalny? Dlaczego polskie kopalnie fedrują mniej niż światowa konkurencja

Technika to nie wszystko. Choć wyposażenie polskich kopalń nie odbiega od światowych standardów, wyniki wydobycia bywają rozczarowujące. O tym, dlaczego sama modernizacja sprzętu nie naprawi efektywności polskiego górnictwa, pisze Jacek Korski.