Czeski rząd podjął ważną decyzję w kwestii górnictwa: OKD będzie wydobywać co najmniej do końca 2023 r. Mówi się jednak o wydłużeniu działalności spółki o kolejne dwa lata. Drugi największy czeski producent węgla, tym razem brunatnego – Sokolovska Uhelná, również nie zamierza kończyć działalności.
W czwartek, 30 czerwca, czeski minister finansów Zbyněk Stanjura i prezes zarządu OKD Roman Sikora potwierdzili, że spółka OKD będzie wydobywać węgiel co najmniej do końca 2023 r.
Deputinizacja dekarbonizacji
W opinii ekspertów decyzja o przedłużeniu działalności OKD to dobre posunięcie czeskiego rządu, ponieważ wydobycie jest teraz opłacalne, a węgiel może pomóc w obecnym kryzysie energetycznym przy ograniczonych dostawach gazu.
– W tej chwili w całej Europie brakuje energii i węgla koksowego. Nawet duży producent węgla, taki jak Polska, sprowadza go także z krajów spoza Unii Europejskiej. Zapowiadane 1,3 mln ton rocznie, które wydobędzie OKD, wcale nie uratuje Europy, ale przyczyni się do jej deputinizacji w tym trudnym okresie dekarbonizacji – powiedział Radim Dohnal, analityk Capitalinked.
Według Dohnala zarówno państwo, jak i OKD postrzegają rozszerzenie wydobycia jako projekt krótkoterminowy.
– Jeśli za kilka lat poprawi się bilans energetyczny w Europie, a cena węgla spadnie, wydobycie w OKD prawdopodobnie nie będzie kontynuowane. Lecz uważam, że inwestycje mające na celu wznowienie eksploatacji są uzasadnione. Najlepiej, jakby zwróciły się w miarę szybko – dodał Dohnal.
Nie kryje faktu, że w ostatnich tygodniach ceny węgla koksowego na świecie i w Chinach spadają, ale – jak podkreśla – wydobycie zarówno węgla energetycznego, jak i koksowego nadal się opłaca.
Według analityka Finlord, Borisa Tomčiaka, węgiel wraca do łask, ponieważ Europa próbuje rozwiązać kwestie kryzysu energetycznego w obliczu całkowitego odcięcia dostaw gazu i innych surowców z Rosji.
– Ekologia musi teraz zejść na drugi plan, bo istnieje realne zagrożenie, że zimą nie będzie czym grzać. Śledzimy stopniowe przywracanie funkcjonowania elektrowni węglowych w całej Europie. Wznowienie wydobycia i spalania węgla powinno być rozwiązaniem tymczasowym, do czasu ukończenia niezbędnej infrastruktury dla dostaw surowców energetycznych z innych obszarów – powiedział Tomčiak.
Ivo Vondrák, hetman kraju morawsko-śląskiego, z zadowoleniem przyjął rządową decyzję w sprawie OKD.
Huczny Dzień Górnika
– To oznacza spełnienie naszych postulatów – podkreślił samorządowiec. Według prezesa Romana Sikory, OKD podejmie decyzję o przedłużeniu wydobycia do 2025 r. najpóźniej w pierwszej połowie przyszłego roku. W 2023 r. łączna produkcja węgla w OKD może sięgnąć 1,3 mln ton węgla kamiennego, z czego ok. 880 tys. ton stanowić będzie węgiel energetyczny.
Sikora zapowiedział już huczne obchody tegorocznego Dnia Górnika, które zaplanowano na 17 września.
– Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby podziękować naszym pracownikom za ich ciężką pracę na rzecz spółki. Podziękowania kierujemy również do partnerów, którzy współpracują z naszą firmą od dłuższego czasu – zakomunikował.
Tymczasem kierownictwo drugiego największego producenta węgla w Czechach, tym razem brunatnego, Sokolovskiej Uhelny, postanowiło wznowić wydobycie surowca w zachodniej części kopalni, w pobliżu Královskiej Poříčí. Do robót przygotowawczych skierowano tam 600 pracowników.
– Mamy zamiar tak ustawić nasze technologie, aby móc zapewnić produkcję węgla co najmniej na porównywalnym poziomie, jak było to przed ograniczeniem wydobycia – uściślił Pavel Tomek, przewodniczący rady nadzorczej spółki Sokolovská Uhelná.
– W związku z komplikacjami pojawiającymi się w sektorze energetycznym jesteśmy gotowi działać w kierunku zapewnienia kompleksowego bezpieczeństwa energetycznego kraju także po 2038 r. Chodzi zarówno o zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej, jak i cieplnej – podsumował Marek Vošahlík, rzecznik Ministerstwa Przemysłu i Handlu RC.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.