Od niedzieli, 3 lipca, można obejrzeć, jak prezentowały się na początku XX w. Piaski, czyli związana z górnictwem dzielnica Czeladzi. Imponujących rozmiarów makieta tego górniczego osiedla została udostępniona w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi przy ul. Kościuszki. Jak podał Urząd Miasta, będzie się tam znajdować do czasu, kiedy uruchomione zostanie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego rewitalizowanej cechowni byłej kopalni Saturn.
Prace nad precyzyjnym odtworzeniem wyglądu Starych Piasków z początku XX w. trwały wiele miesięcy. Bardzo dokładne odtworzenie szczegółów zabudowy osiedlowej, a także budynków dawnej kopalni Czeladź pokazuje urok tego małego górniczego miasteczka.
– Francuscy właściciele zadbali o to, by górnicy pracujący w ich kopalni mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co potrzebne jest do życia także poza pracą. Na dodatek projektowali i budowali tak, by całość miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dzień dzisiejszy, mimo zniszczenia przez powojenną zabudowę układu architektonicznego, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu – mówi burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, cytowany w komunikacie magistratu.
Gospodarz miasta podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie makiety, a przede wszystkim przewodniczącemu Rady Powiatu - a na co dzień kierownikowi GSW Elektrownia - Janowi Powałce, który nadzorował budowę makiety pod kątem odtworzenia rzeczywistego wyglądu Piasków z tamtego czasu wraz z dbałością o architektoniczne szczegóły. Podziękowania skierował także do proboszcza ks. Józefa Handerka za wyrażenie zgody, by przez kilka miesięcy makieta była udostępniona w kościele, który został wybudowany przez górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.