Senacka komisja poparła bez poprawek nowelę ustawy Prawo geologiczne i górnicze. która m.in. przewiduje likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz doprecyzowuje definicje związane z emeryturami górniczymi.
We wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności poparła bez poprawek nowelę ustawy - Prawo geologiczne i górnicze, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 9 czerwca br.
Nowela przewiduje zniesienie w regulującej funkcjonowanie górnictwa ustawie Prawo geologiczne i górnicze organu nadzoru górniczego - dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG) oraz likwidację SUG.
Drugą zmianą jest dodanie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepisów zawierających definicje: odkrywki, kopalni oraz przodka. Ma to uporządkować kwestie związane z przyznawaniem emerytur i rent górniczych, głównie dla pracowników górnictwa węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.