Stara prawda o podnoszeniu cen na jakiejkolwiek towary jest taka, że najpierw należy zakazać ich używania, produkowania i nimi handlowania. W czasach II RP dostrzegł to pisarz, poeta i humanista Stefan Boy Żeleński, który na swoich dziełach o francuskiej literaturze, kazał na obwolucie zamieszczać napis „Tylko dla dorosłych”.
Obecnie nie pomni tej zależności zachodni politycy nadal promują polityką klimatyczną, zakazującą korzystania z energetyki węglowej. Skutki tej nienawiści do węgla są odwrotne od przewidywanych. Owszem kopalń jest coraz mniej, węgla na rynku również brakuje, ale za to jego ceny osiągają rekordowe poziomy.
Spóźnione na ten temat refleksje zamieszcza nowojorska agencja Bloomerg. Pisze ona, że ceny węgla w australijskim porcie Newcastle wzrosły w piątek o 3,4 proc. do rekordowego poziomu 402,50 USD za tonę. Dzieje się tak, ponieważ wytwórcy energii w Azji i Europie spieszą się z zabezpieczeniem dodatkowych dostaw węgla jako zamiennika kurczących się ilości gazu ziemnego.
Podczas gdy górnicy walczą o zwiększenie wydobycia, Niemcy i Austria uruchamiają nieczynne elektrownie węglowe w odpowiedzi na rosyjskie ograniczenia dostaw gazu. Tymczasem, Japonia i Korea Południowa gromadzą zapasy paliwa przed gorętszą letnią pogodą.
Agencja ta z pewnym zdziwieniem pisze, że trwa intensywna konkurencja o coraz mniejszą pulę dostępnych surowców energetycznych. Rosnący popyt na węgiel, oznacza niezwykły powrót na towar, o którym wielu myślało, że był na najlepszej drodze do całkowitej z niego rezygnacji. Sytuacja ta powoduje, że rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe, a biedniejsze kraje są przez to rujnowane.
Gorsza niż zwykle pogoda w północnych Chinach powoduje, że zapotrzebowanie na energię jest najwyższe w historii, zwiększając zużycie węgla.
Bloomberg podaje, że lipcowa dostawa do Europy została już w piątek sprzedana po 421 dolarów za tonę, co według handlowców jest rekordową ceną w tym regionie. Przesyłki azjatyckie również kosztowały w zeszłym tygodniu powyżej 400 USD za tonę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.