- Mamy stan wojny, jesteśmy bezpośrednio zagrożeni atakiem Rosji, więc może czas podjąć wojenne decyzje, nie patrząc na urzędników unijnych, którzy nie będą tu żyć i ponosić konsekwencji ich polityki klimatycznej. Trzeba podjąć takie decyzje, które nas zabezpieczą przed brakiem prądu i ciepła - mówił Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność i szef organizacji zakładowej NSZZ Solidarność w Polskiej Grupie Górniczej SA, w Radio Maryja i TV Trwam.
Audycję „Rozmowy niedokończone” 23 czerwca 2022 r. poświęcono rynkowi węgla w Polsce. Bogusław Hutek powiedział, że bardzo ucieszyłby się, gdyby węgiel rzeczywiście wrócił do łask, pomagając rozwiązać kryzys paliwowy po napaści Rosji na Ukrainę. Przypomniał, że z bólem serca jako związkowiec podpisywał rok temu umowę społeczną o likwidacji polskiego górnictwa do 2049 r. Przyznał jednak, że nie jest optymistą i na razie nie przekonują go politycy nawołujący do odejścia od harmonogramu zamykania kopalń i obiecujący węglowi przyszłość w Polsce.
- Unijni urzędnicy nadal forsują Fit for 55 i nie dostrzegają, że świat się zmienił, że mamy wojnę gospodarczą w Europie. Nie rozumieją, że pora zweryfikować poglądy na to, czym wolno nam palić i jak pozyskiwać tanią energię. Nie widać refleksji – ocenił.
W UE nie widać refleksji – węgiel bez szans
Szef górniczej Solidarności przypomniał, że węgiel byłby bezkonkurencyjnie najtańszym źródłem energii, gdyby z ceny odjąć koszt emisji dwutlenku węgla EU ETS, który zdaniem związkowca podrożeje niedługo do 150-200 euro za tonę CO2. W połączeniu z projektem unijnego rozporządzenia, które zakaże emisji metanu z kopalń, unijne przepisy nie dadzą górnictwu i energetyce węglowej żadnych szans.
- Niemcy lub Holendrzy mówią o powrocie do węgla, ale w krótkim terminie, tymczasowo na 2-3 lata, a nas taka perspektywa nie interesuje, potrzebujemy długoterminowej pewności, że węgiel będzie zużywany i potrzebny. Inaczej wyrzucimy tylko w błoto ogromne pieniądze na inwestycje, które nigdy się nie zwrócą. To byłoby nieodpowiedzialne – tłumaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.