Lubin przestał być jakiś czas temu Lubinem Górniczym, chociaż nadal fedrują tam kopalnie KGHM. Za to w Suszcu, gdzie KWK Krupiński kilka lat temu zaprzestał wydobycia, istniejcy tam od 1987 r. przystanek kolejowy nadal ma kopalnię w nazwie. Obecnie zaś jedyny przypadek, w którym istnienie kopalni ma pewien związek z wnioskiem do PKP PLK o zmianę nazwy pobliskiego przystanku, dotyczy jednego z przystanków w Jeleniej Górze. Wnioskodawcy chodzi o podkreślenia roli uzdrowiska, posiadającego rzecz jasna na swym terenie uzdrowiskowy zakład górniczy.
Najbardziej z górnictwem mogą się kojarzyć wszystkie przystanki i stacje kolejowe w Dąbrowie Górniczej. W XX wieku jeszcze Knurów posiadał na swym terenie dwa przystanki kolejowe z kopalniami w nazwie. Żadnego z nich już nie ma. Jak dobrze pójdzie, to być może około 2025 r. w miejscu dawnego przystanku kolejowego Knurów Kopalnia mają być zbudowane perony pd nową nazwą Knurów Szpital - jeśli na ten cel znajdą się fundusze.
Od 2020 r. do połowy 2022 r. do PKP Polskie Linie Kolejowe wpłynęło dziewięć wniosków dotyczących zmian nazw. Wśród nich był wniosek radnego jeleniogórskiej dzielnicy uzdrowiskowej Cieplice o zmianę nazwy przystanku osobowego Jelenia Góra Cieplice na Cieplice Ślaskie – Zdrój. Taką nazwę przystanek ten nosił już w latach 1946-1977.
Prócz tego Rada Miejskiej w Łodzi chciała, by p.o. Łódź Warszawska nazywał się Łódź Marysin Rogi. Wójt gminy Nieporęt zaproponował, by przystanek Zegrze przemianować na Zegrze Południowe. Rada Sołectwa wsi Dąbrówka Tuchowska zwróciła się z prośbą, by wydłużyć nazwę przystanku osobowego Lubaszowa do Dąbrówka Tuchowska – Lubaszowa.
Na rozpatrzenie czeka wniosek prezydenta Otwocka o zmianę nazw stacji Otwock na Otwock Centrum, Świder na Otwock Świder i Śródborów na Otwock Śródborów, oraz wniosek prezydenta miasta Kutno o zmianę nazwy przystanku osobowego Sklęczki na Kutno Sklęczki.
Zrealizowany już został wniosek Prezydenta Miasta Radomia o zmianę nazwy stacji Radom na Radom Główny. Stało się tak w grudniu 2021 r. Podobnie z wnioskiem POLREGIO o zmianę nazwy położonego niedaleko Krosna Odrzańskiego przystanku osobowego Ciemnice na Szczawno – Ciemnice. Tu zmiana nastąpiła 12 czerwca 2022 r. Inny przewoźnik kolejowy PKP Intercity S.A. zaproponował zmianę nazwy stacji Uherce na Uherce Solina i przystanku osobowego Jankowce na Lesko Jankowce, co nie zostało dotąd spełnione.
Czasem bywa, że wnioskodawcy rezygnują z pomysłu zmiany nazwy. Parę lat temu sołectwo Gorzów w powiecie oświęcimskim wystąpiło z inicjatywą o zmianę nazwy przystanku pasażerskiego Gorzów Chrzanowski na Gorzów.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaproponowały zmianę nazwy przystanku Gorzów Chrzanowski na Gorzów koło Chełmka. Nazwa stacji lub przystanku osobowego powinna być tożsama z nazwą miejscowości, ale musi posiadać cechy odróżniające ten obiekt od nazw innych obiektów zlokalizowanych na sieci kolejowej. Ponieważ na sieci kolejowej istnieje obiekt o nazwie Gorzów Wielkopolski, którego nazwa jest bardzo często skracana przez podróżnych na „Gorzów” - byłoby to dla podróżnych mylące. 8 września 2020 r. PLK poinformowały Burmistrza Chełmka o powyższej propozycji i zasadach procedowania zmiany nazwy. Burmistrz Chełmka poinformował, że Rada Miejska Chełmka negatywnie zaopiniowała zmianę nazwy przystanku osobowego Gorzów Chrzanowski i nie będzie podejmowała uchwały w tej sprawie. W związku z powyższym zmiana nazwy nie jest realizowana - informuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Niedawno biznesowo brzmiąca nazwa zniknęła z polskiej mapy kolejowej. W marcu 2022 r. zmieniono nazwę przystanku osobowego Kraków Business Park na nazwę Zabierzów Rząska, natomiast w grudniu 2023 r., z inicjatywy PKP PLK, zostanie zmieniona nazwa przystanku osobowego Niegocin na Wilkasy Niegocin.
Puktem docelowym wielu pociągów wiozących węgiel jest istniejąca od 1975 r. stacja Dolna Odra we wsi Nowe Czarnowo koło Gryfina. Stacja posiada taką samą nazwę jak elektrownia. Formalnie rzecz biorąc jest to niezgodne z zasadami nazewniczymi przyjętymi przez PKP PLK.
- Zgodnie z zasadami nazewnictwa stacji i przystanków osobowych, obowiązującymi w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A., nazwa stacji lub przystanku osobowego powinna być tożsama z nazwą miejscowości, w brzmieniu ustalonym w wykazie urzędowych nazw miejscowości), w której się znajduje. Jeżeli w miejscowości znajduje się kilka stacji lub przystanków osobowych – w nazwie każdego z obiektów pierwszy człon powinien być tożsamy z nazwą miejscowości, w brzmieniu ustalonym w wykazie urzędowych nazw miejscowości, a drugi człon powinien jednoznacznie wskazywać na usytuowanie obiektu - uzasadnia Magdalena Janus z PKP PLK.
Dolna Odra nie jest tu odosobnionym przypadkiem. Wbrew przyjętym regułom noszą nazwy np. stacja Tunel w Uniejowie-Rędzinach, przystanek Myśliczyn w Bykowicach w województwie opolskim czy też położony pomiędzy wsiami Glewice i Żółwia Błoć przystanek kolejowy pod nazwą Port Lotniczy Szczecin Goleniów.
PKP PLK uważa, że przy zmianie nazw stacji lub przystanku osobowego trzeba brać pod uwagę wiele czynników, w tym między innymi uwarunkowania historyczne, powiązania z otoczeniem, funkcjonowanie dotychczasowej nazwy w świadomości społecznej. Dopiero szczegółowe przeanalizowanie uwarunkowań z konkretnym przypadkiem, pozwala stwierdzić, czy wprowadzenie zmiany przyniesie oczekiwany efekt.
Wracając do przystanku Suszec Kopalnia należy stwierdzić, że także on nie jest jedynakiem w gronie przystanków, posiadających w nazwie historyczny zakład przemysłowy. Na linii kolejowej z Krakowa do Wieliczki istnieje np. przystanek Kraków Bieżanów Drożdżownia, odnoszący się do dawnej fabryki kiedyś tam działającej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.