W 2022 r. Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu jednostki organizacyjne obchodzą jubileusz 100-lecia powołania do życia organów polskiego nadzoru górniczego. Już od 100 lat stoi on na straży górniczych przepisów i racjonalnego zarządzania surowcami. Swoimi refleksjami związanymi z działalnością tej instytucji oraz życzeniami podzielili się z portalem netTG.pl Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej SA, Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA.
Konsekwentna realizacja misji
MARCIN CHLUDZIŃSKI, prezes zarządu KGHM Polska Miedź:
Zdj.: Wiki/Balana
- Bezpieczeństwo, racjonalne wydobycie złóż, ochrona terenów pogórniczych – wyzwania, z którymi mierzy się współczesne górnictwo, od lat należą do priorytetów Wyższego Urzędu Górniczego. Przez sto lat swojej działalności Urząd odpowiadał na zmiany społeczne, gospodarcze i ekonomiczne w polskim sektorze wydobywczym oraz konsekwentnie realizował przyjętą misję.
Niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym podczas wieloletniej współpracy. Zawsze mogliśmy liczyć na rzeczowy i otwarty dialog oraz rzetelność i sumienność pracowników Urzędu.
Wasza służba zmienia oblicze polskiego górnictwa i wpływa na rozwój przemysłu. W KGHM wspieramy te zmiany, m.in. dbając o bezpieczeństwo naszych załóg i zrównoważony rozwój.
Wszystkim pracownikom WUG gratuluję pięknego jubileuszu i życzę dalszych sukcesów w służbie polskiego górnictwa.
Wysokie standardy pracy
TOMASZ ROGALA, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej SA:
Zdj.: Maciej Dorosiński
- Wyższy Urząd Górniczy ma szczególne znaczenie dla całej branży wydobywczej, jest bowiem organem działającym na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w kopalniach węgla kamiennego. W toku stuletniej już działalności wszelkie podejmowane inicjatywy WUG przekładają się na znaczny i zauważalny spadek wypadkowości w zakładach wydobywczych, a tym samym polepszenie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa górników.
Jako Spółka prowadząca działalność wydobywczą mamy okazję do obserwowania i doświadczania wysokich standardów pracy całej kadry WUG. Korzystając z okazji, dziękujemy za dotychczasową współpracę oraz za szczególną rolę nadzorczą i kontrolną, jaką WUG odgrywa w kształtowaniu nowoczesnego, a zarazem bezpiecznego górnictwa.
Kierownictwu oraz pracownikom Wyższego Urzędu Górniczego życzę wielu sił twórczych oraz dalszych ważnych dokonań.
Docenić wkład nadzoru
Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka:
Zdj. Maciej Dorosiński
- Jubileusz 100. rocznicy powołania Wyższego Urzędu Górniczego to znakomity moment, aby docenić wkład tej instytucji w poprawę bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. Działania, które są realizowane na co dzień przez Wyższy Urząd Górniczy, starają się mieć stale na uwadze aktualną sytuację przemysłu wydobywczego w Polsce.
Życzę więc wielu dalszych sukcesów, kolejnych osiągnięć w zakresie działań na rzecz rozwoju współczesnego górnictwa, które zmienia się pod wpływem otaczającej nas rzeczywistości. Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego i wszystkim pracownikom pełniącym nadzór górniczy życzę satysfakcji zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.
Nie jesteśmy zdani sami na siebie
Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA:
Zdj. Materiały prasowe
- Sto lat działalności nadzoru górniczego w Polsce budzi uzasadniony podziw. Gdy na nadszybiu szybu św. Kingi czekają do zjazdu pracownicy Urzędu Górniczego, wiemy jedno: w obliczu wyzwań rzucanych przez podziemia nigdy nie jesteśmy zdani sami na siebie. Ochrona zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” to trudne, wymagające zadanie, lecz w każdej sytuacji otrzymujemy wsparcie ekspertów UG – służą wielickim górnikom wiedzą, doświadczeniem, radą. Współdziałanie przekłada się na bezpieczeństwo, jakość robót, świadomość i odpowiedzialność załogi. Dzięki wsparciu nadzoru górniczego nie tylko coraz lepiej dbamy o naszą ponad 700-letnią kopalnię, ale też z nadzieją i optymizmem widzimy jej przyszłość – jako zakładu górniczego, obiektu z Listy UNESCO, turystycznej atrakcji, podziemnego uzdrowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.