W środę (22 czerwca) odbyło się spotkanie przedstawicieli Prezydium ZOK NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej z zarządem spółki. Strony wstępnie ustaliły, że od początku przyszłego roku wartość deputatu węglowego mogłaby wzrosnąć do średniej ceny ekogroszku oferowanego przez spółkę.
Przypomnijmy, że spotkanie zarządu PGG ze wszystkimi organizacjami działającymi w spółce ma się odbyć w czwartek, 23 czerwca. Dzień wcześniej, w środę, zarząd spotkał się z przedstawicielami Solidarności, na którym omówiona została kwestia postulatów zgłoszonych wcześniej przez przedstawicieli związku.
Jeden z nich dotyczył wysokości deputatu węglowego, który otrzymują pracownicy. Górnikom przysługuje deputat węglowy w wymiarze rocznym 8 ton. Zamiast węgla mogą również pobierać deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego. W tym roku wysokość deputatu węglowego dla pracowników PGG wynosi 765,55 zł za 1 tonę (to średnia cena tony węgla typu orzech sprzedawanego przez spółkę). Jak argumentowali związkowcy, to zbyt niska wartość, która nie przystaje do cen węgla oferowanych na rynku.
Podczas spotkania strony ustaliły, że wartość deputatu mogłaby wzrosnąć do średniej ceny ekogroszku oferowanego przez spółkę, czyli wynieść ok. 975 zł za tonę.
- To propozycja, która jutro zostanie przedstawiona przez zarząd na spotkaniu ze wszystkimi organizacjami związkowymi. Zobaczymy czy pozostałe związki to zaakceptują, ale chyba nikt nie powinien być przeciw. Po pierwsze w ten sposób wartość deputatu będzie bardziej odpowiadała cenom rynkowym, a po drugie byłoby to bardziej sprawiedliwe rozwiązanie w przypadku tych pracowników, którzy decydowali się na odbieranie deputatu w naturze i wybierali ekogroszek zamiast orzecha. W tym wypadku liczył się przelicznik cenowy, więc zamiast 8 ton otrzymywali mniej. Teraz to zostanie zrównane – powiedział po zakończeniu środowego spotkania Bogusław Hutek, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w PGG.
Jak dodał podczas spotkania poruszona została również kwestia wzrostu wartości posiłków profilaktycznych oraz wzrostu średniego wynagrodzenia w drugim półroczu lub wypłaty premii kwartalnych dla wszystkich pracowników.
- Nie chcę na razie mówić o konkretnych kwotach czy postulatach. Wszystkie zostaną przedstawione podczas czwartkowego spotkania z zarządem. Zobaczymy, jak odniesie się do tego reszta organizacji związkowych. Jeśli pozytywnie, to mam nadzieję, że uzyskamy wstępną zgodę zarządu, który i tak będzie musiał uzyskać potem akceptację w Ministerstwie Aktywów Państwowych – wskazał Hutek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego górnicy w deputacie dostają 8ton, a dystrybucja w sklepie internetowym na jeden budynek to max 5ton?
Mam nadzieję że będę to znaczące podwyżki i chce usłyszeć że za weekendy będziemy wrescie placeni 100% z dniówki. A nie tylko dodajecie do stawkę z grupy za przepracowana sobotę albo niedziele I co to ma być. Przecież to ledwo 15% więcej w stosunku do dnia w tygodniu. I potem chcecie żeby więcej fedrujcie za coo jaj ma godnego wynagrodzenia za weekendy. W JSW umieli związki wywalczyć 100% zz weekendy a wyy cooo...
Gdzie tam nowy rok ,pgg już teraz sprzedaje po prawie 1000zl ,to od teraz podwyżki za deputat ,bo już nie mówię o tych co brali w naturze to oni wygrali jak na loterii
Ą dlaczego nie od tego roku. .Mogliby np we październiku zrównać rekompensate
Rządamy konkretnej i godnej premii i podwyżki pensji w związku z wytężoną pracą przy coraz mniejszej obsadzie ludzi na dole. Grube profity powinny iść do załogi która ten węgiel wydobywa w warunkach urągających człowieczeństwu.