Trwa opiniowanie wniosku złożonego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w sprawie zagospodarowania kilku odwiertów eksploatacyjnych, położonych pomiędzy Sędziszowem Małopolskim a Mielcem. Z uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska inwestor musiał uzupełnić kartę informacyjną przedsięwzięcia.
Zagospodarowane mają zostać odwierty Blizna 5, Blizna 11 oraz Ocieka 2. Podlegają one pod Kopalnię Gazu Ziemnego Czarna Sędziszowska. Odwierty znajdują się w miejscowości Ocieka, położonej na północ od autostrady A4 w gminie Ostrów, około 20 kilometrów od Dębicy.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która jest jednym z kilku organów opiniujących wniosek inwestora, wezwała w kwietniu do uzupełnienia wniosku o kilka kwestii. Chodziło m.in. o określenie, na jakiej głębokości pod dnem rzeki Tuszymka będzie prowadzony gazociąg czy też o opisanie sposobu, w jaki wykonane ma być przekroczenia gazociągiem niewielkiego zbiornika wodnego. Zbiornik ten zlokalizowany jest na podejściu do przejścia górnego dla zwierząt nad autostradą A4. RDOŚ zażyczył sobie także, aby opisać zastosowane zabezpieczenia na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, zapobiegające wyciekowi do środowiska paliwa zasilającego agregaty prądotwórcze.
Karta informacyjna przedsięwzięcia po uzupełnieniu skierowana została przez inwestora do RDOŚ.
- Karta jest uzupełniona. Dokumenty są w opiniowaniu. Czyli wszystko jest w porządku - stwierdził Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ Rzeszów.
Złoże Blizna Ocieka położone jest w powiecie ropczycko-sędziszowskim i zajmuje 712 ha. Złoże to eksploatowane było okresowo. Według danych z serwisu Państwowego Instytutu Geologicznego, zasoby złoża wynoszą ponad 119 mln m sześc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.