W sobotę, 4 czerwca, odbędzie się festiwal otwarcia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Jak podkreślają przedstawiciele rybnickiego samorządu, wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji.
– Oddajemy do Państwa dyspozycji efekty ciężkiej, kilkuletniej pracy. Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki, czy wystawy stałej „Wiek pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a oddany niedawno do użytku Park pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Jak poinformowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Rybniku, 4 czerwca od godz. 12.00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa „Wiek pary”. Ekspozycja ma charakter centrum nauki. Zwiedzający na poszczególnych stanowiskach będą mogli empirycznie poznawać zagadnienia techniczne i naukowe. Punktem centralnym jest maszyna parowa z roku 1920, która ponownie zostanie wprawiona w ruch w przy użyciu specjalnie zainstalowanego kotła parowego. W dniu festiwalu maszyna parowa będzie wprawiana w ruch co godzinę.
- Dzięki wystawie „Wiek pary” nie tylko przekażemy wiedzę o naukowcach i wynalazcach silnika parowego, ale też spróbujemy opowiedzieć o tym przełomowym momencie w dziejach ludzkości, kiedy człowiek poluźnił więzy z naturą i zaczął żyć w symbiozie z maszyną – dodał Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Podczas festiwalu otwarcia w plenerze – na placu centralnym oraz w Parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa „gastro” i relaksu dla wszystkich. Będą też zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne „Ślepcy” Teatru KTO inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Na koniec uruchomienie fontanny parowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.