Wprowadzony do użytku przed niespełna dwoma laty w kopalni Murcki-Staszic Iskrobezpieczny System Radiowej Identyfikacji PORTAS jest stosowany w kolejnej ścianie wydobywczej.
Pierwszą, w której zastosowano system typu PORTAS, była zlikwidowana już ściana 3b-S. Ze względu na warunki geologiczno-górnicze stała się prawdziwym wyzwaniem dla kadry inżynieryjnej kopalni. Była wybierana z zawałem stropu na wysokość do 3 m w warunkach II stopnia zagrożenia tąpaniami. W celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa załogi powstał projekt aktywnej profilaktyki tąpaniowej, jeden z największych w historii polskiego górnictwa. Jego elementem jest system automatycznej ewidencji załogi PORTAS. Pozwala on precyzyjnie ustalić miejsce przebywania pracowników. To świetne rozwiązanie. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu załogi przebywającej w wyznaczonych strefach powoduje wyłączenie kombajnu ścianowego.
A wszystko dzięki bezprzewodowej technologii RFID (Radio Frequency Identification) rozpoznającej obiekty oznakowane mikroskopijnym mikroprocesorem. Do najważniejszych jej atutów należą: automatyczne pozyskiwanie danych, bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek akcji przez użytkowników systemu oraz obsługujących jego działania, a także rozpoznawanie nawet do kilkuset osób lub obiektów jednocześnie. W pamięci układu elektronicznego zapisany jest unikalny numer, który jednoznacznie jest przyporządkowany do oznakowanej rzeczy, miejsca lub osoby. Murcki-Staszic jest pierwszym zakładem, który wdrożył ten system w ramach Polskiej Grupy Górniczej. Potrzeba jego zastosowania wynikła ze skali zagrożenia tąpaniami, która uwidoczniła się w trakcie eksploatacji ściany 3bs. Chodziło o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo pracowników.
Za pomocą zabudowanych na dole odbiorników tzw. węzłów radiowych górnicy są widoczni w systemie dyspozytorskim. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa, bowiem w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń od razu wiadomo, w której strefie pracownik się znajduje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Unikatowy, nie unikalny.