- Optymistyczny początek środowej sesji na warszawskim parkiecie został szybko zgaszony za sprawą słabości rynków bazowych, a WIG20 przy małych obrotach naruszył 1.800 pkt. - powiedział PAP Biznes analityk DM BPS, Artur Wizner. W jego ocenie, inwestorzy liczą, że środki z KPO pobudzą polską gospodarkę i uniknie ona spodziewanego, globalnego spowolnienia.
- Optymizm, który panował na warszawskim parkiecie na początku środowych notowań został szybko zgaszony za sprawą słabości rynków bazowych. Stronie podażowej, przy niskich obrotach jakie dzisiaj zanotowaliśmy, nie udało się jednak znacząco zepchnąć indeksu WIG20 poniżej poziomu 1.800 pkt. - powiedział PAP Biznes analityk DM BPS, Artur Wizner.
W ocenie analityka, jest to związane z coraz bliższą perspektywą uruchomienia środków z KPO.
- Inwestorzy nie spieszą się z wyprzedawaniem akcji prawdopodobnie uważając, że środki te na tyle pobudzą polską gospodarkę, iż uniknie ona spodziewanego na rynkach światowych spowolnienia, co przełoży się na impuls wzrostowy na warszawskim parkiecie - dodał analityk.
Jego zdaniem, poziomem obrony dla scenariusza wzrostowego są minima z początku maja br.
- Na środowej sesji trudno było wskazać jakiś sektor, który znalazłby się jakoś szczególnie na +celowniku+ kupujących czy sprzedających. Można jednak zwrócić uwagę na CD Projekt, który kontynuuje trend spadkowy, a jego kurs zmierza w kierunku 100 zł czyli minimów z początku 2018 roku - powiedział analityk DM BPS.
WIG20 zakończył środowe notowania spadkiem o 0,8 proc. do 1.796,58 pkt., a WIG zniżkował o 0,61 proc. do 56.167,94 pkt. Stracił także reprezentujący średnie spółki mWIG40, który poszedł w dół o 0,4 proc. do 4.299,98 pkt. W okolicach poziomu odniesienia, na 0,06 proc. plusie zamknął się sWIG80 kończąc notowania na poziomie 17.906,53 pkt.
Obroty na szerokim rynku były bardzo małe i wyniosły 0,774 mld zł, z tego 0,639 mld przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych, europejskich parkietach panowały pozytywne nastroje, choć na początku sesji indeksy zniżkowały. W tym okresie DAX rósł o 0,94 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 1,05 proc. W Wielkiej Brytanii FTSE 250 szedł w górę o 0,53 proc.
Na giełdach amerykańskich w tym okresie panowały umiarkowanie pozytywne nastroje. Nasdaq100 rósł o 0,75 proc., S&P500 szedł w górę o 0,61 proc., a DJI zyskiwał 0,42 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.