W sobotę 14 maja – Noc Muzeów. Uwielbiane przez miłośników sztuki święto, podczas którego pod osłoną gwiaździstego nieba zwiedzać będzie można ulubione muzea i galerie. Muzeum Śląskie przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych i dorosłych.
Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę w godzinach 10.00–14.00 (w tych godzinach obowiązują regularne bilety). Przerwa techniczna: 14.00–18.00. Następnie od 18.00 do 1.00 zaprasza na Noc w Muzeum Śląskim. Ostatnie wejście o 24.00. Wstęp wolny!
W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, zajrzeć do pracowni na co dzień niedostępnych, poznać pracowników działów, skorzystać z ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zaplanowane są także spotkania z kuratorami wystaw, warsztaty, zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw oraz zapowiedź nowej wystawy w Muzeum Śląskim „Głusza” , której wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18.
Dostępne wystawy stałe to m.in. Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, Galeria plastyki nieprofesjonalnej, Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.
Muzeum poleca - Zapytaj kuratora - 18.00–23.00 (miejsce: „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”, poziom -2). W trakcie zwiedzania będzie można podejść do dyżurujących na wystawie historyków sztuki, podzielić się wrażeniami, zapytać o wybrane dzieła, wymienić uwagi o prezentowanych pracach.
Kolejna atrakcja to Quiz o sztuce z upominkami - 18.00–24.00 (miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”). Muzeum zapraszama do aktywnego podziwiania polskiej sztuki z quizem. Drobne nagrody za prawidłowo rozwiązany quiz będzie można odebrać, wychodząc z muzeum obok stoiska z kiermaszem książek.
Spotkanie z archeologiem - 19.00 (miejsce: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poziom -4). O zabytkach archeologicznych zgromadzonych na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowie pracownik Działu Archeologii.
Koncert Muzealnego Chóru Społecznego - 22.00 (miejsce: poziom -4). Chór prowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół tworzy kilkadziesiąt osób, a rysem charakterystycznym grupy są międzypokoleniowe więzi – ta różnorodność i bogactwo doświadczeń budują wyjątkową atmosferę.
Muzeum zaprasza też na warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi, zwiedzanie pracowni fotograficznej, wykład - Fotografia w dawnych technikach, wieczór poezji romantycznej.
Kolejna atrakcja to oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro”. Wystawa prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry. Niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”. Po ekspozycji, na której będzie można zobaczyć prace twórcy z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także eksponaty i fotografie archiwalne użyczone przez inne instytucje, oprowadzi Joanna Kryszka, kuratorka wystawy.
W programie także instalacja multimedialna na ekranie mgłowym (18.00–24.00, miejsce: hol łaźni), warsztaty „Zabawa z polskim językiem migowym” (18.00–22.00, miejsce: hol łaźni), ogród zabaw teatralnych, koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas oraz Nocny Byzuch.
Dodatkowo muzeum zaprasza na mapping (21.00–24.00, miejsce: fasada od strony placu Grubiorza), grę terenową „Na tropie kopalni” oraz wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.