Unijna polityka dekarbonizacji doprowadziła do zmniejszania wydobycia i uzależnienia od importu surowców z Rosji.
Zabraknie nam węgla do ogrzewania domów? Przestrzega przed tym Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) i pisze list do premiera. Z kolei Forum Energii uważa, że w latach 2022-2027 możemy ograniczyć zużycie węgla w ogrzewnictwie i ciepłownictwie o ponad 75 proc. (z 8,7 mln t do 2 mln t) i o 65 proc. zużycie gazu (z 4,4 mld m sześc. do 1,6 mld m sześc.). Tak czy inaczej zima 2022/23 będzie droga dla gospodarstw domowych, i to zarówno tych korzystających do ogrzewania z węgla, jak i gazu.
Forum Energii wylicza, że gospodarstwa domowe ogrzewane indywidualnie w 2020 roku zużyły w sumie 8,7 mln t węgla. W roku 2021 import w sektorze drobnych odbiorców wyniósł 7,1 mln t. Udział Rosji w imporcie węgla energetycznego wyniósł 87,7 proc.
– Głównym powodem importu są parametry jakościowe oraz cena. Domowe instalacje nie posiadają układów odsiarczania spalin i urządzeń odpylających stosowanych w elektroenergetyce, więc potrzebują wyższej jakości paliwa. W Polsce nie ma go w wystarczającej ilości. W ostatnim roku cena węgla w gospodarstwach domowych wzrosła o ponad 100 proc. W styczniu 2021 r. wynosiła 880 zł za tonę, a w kwietniu 2022 r. 1770 zł za tonę. Rezygnacja z węgla z Rosji oznacza, że powinniśmy wyeliminować to paliwo z ogrzewnictwa, co poprawi jakość powietrza i zmniejszy emisje CO2. Zmniejszy też presję rosnących kosztów, choć wymagać będzie dużych nakładów inwestycyjnych – wyjaśniają dr Joanna Maćkowiak-Pandera i Piotr Kleinschmidt, autorzy opinii pt. „Kreml zakręca kurek? Wykluczmy gaz i węgiel z gospodarstw domowych”.
Z kolei IGSPW informuje, że ustawa o embargu na rosyjski węgiel z 15 kwietnia, choć z moralnego punktu widzenia słuszna, niesie ze sobą konsekwencje, które mogą dotknąć boleśnie 4 mln gospodarstw domowych ogrzewających się indywidualnie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.