W Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostało zawarte porozumienie płacowe - drugie w tym roku. W ramach porozumienia zwiększone zostaną stawki osobistego zaszeregowania, a oprócz tego pracownicy SRK otrzymają jednorazowe premie.
Jak poinformowali przedstawiciele MZZ Przeróbka, porozumienie płacowe pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem SRK zostało zawarte 5 maja. Zgodnie z dokumentem od maja br. wszystkie stawki osobistego zaszeregowania będą wyższe kwotowo o 130 zł brutto miesięcznie. Oprócz tego w ramach rozliczenia pierwszego kwartału br. wraz z wynagrodzeniem za kwiecień br. (czyli 10 maja br.) zostanie wypłacone wyrównanie w formie jednorazowej premii w wysokości 1000 zł brutto.
„Działające w SRK związki zawodowe postanowiły podwyższyć stawki osobistego zaszeregowania kwotowo, gdyż ich zdaniem wzrost procentowy powiększał tylko i tak istniejące dysproporcje pomiędzy niższymi i wyższymi stawkami, a także powodował, że pracownicy zatrudnieni na najniższych stawkach otrzymali minimalne podwyżki. Dzięki nowemu kwotowemu podejściu do wzrostu stawek, każdy z pracowników ma taki sam wzrost swych stawek w skali miesiąca, co jest rozwiązaniem znacznie bardziej sprawiedliwym zdaniem strony związkowej” - wskazują przedstawiciele MZZ Przeróbka.
Jak poinformowali związkowcy, oprócz porozumienia płacowego podpisany został protokół dodatkowy nr 6 do Zakładowego Układu Zbiorowego dla Pracowników SRK, który uwzględnia zastrzeżenia Państwowej Inspekcji Pracy i związków zawodowych w zakresie zasad przeszeregowań pracowników SRK, a tym samym uruchomi się pracę komisji ds. przeszeregowań.
Przypomnijmy, że to drugie już porozumienie płacowe podpisane w SRK w tym roku. W styczniu związkowcy wynegocjowali 6 proc. podwyżki. Styczniowe porozumienie otwierało jednak drogę do kolejnych podwyżek, bo zawierało zapis, że rozmowy będą kontynuowane w kwietniu.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Pewnie zarobki lepsze niż w PGG za pompanie wody
W SRK stawki podnieśli a w PGG....hahaha biura wycieczkowe za bramy!