Odkładając każdego miesiąca choćby niewielką kwotę, można w ciągu roku lub kilku lat uzbierać pokaźną sumę wolnych środków. Jeśli jednak zależy nam nie tylko na gromadzeniu oszczędności, lecz także na pomnożeniu majątku, musimy pozwolić pieniądzom zarabiać. Nie każdy jednak ma czas i chęci, by skupić się na poważniejszych inwestycjach. W takiej sytuacji odpowiednim dla nas rozwiązaniem może okazać się konto oszczędnościowe. Co to i jak działa w praktyce? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do jego lektury.
Co to jest konto oszczędnościowe?
Jak działa konto oszczędnościowe? W ten sposób nazywamy specjalny rodzaj rachunku bankowego, na którym przechowywane środki podlegają oprocentowaniu. Oznacza to, że pieniądze na koncie oszczędnościowym wypracowują zysk. Jest to zdecydowana różnica, względem zwykłego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. A ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? To już oczywiście zależy od wysokości oprocentowania i kilku innych czynników.
Wyjaśniając, co to jest konto oszczędnościowe, warto powiedzieć, czym różni się ono od lokaty bankowej. Ta stanowi odpowiednie rozwiązanie dla klientów banku, którzy mogą pozwolić sobie na odpowiednio długie zamrożenie środków znajdujących się na koncie. Kwota ulokowana na lokacie bankowej w większości przypadków nie może podlegać zmianom. Klient ma co prawda prawo wypłacić pieniądze, jeśli zmuszą go do tego okoliczności życiowe, w takim przypadku musi się jednak liczyć z konsekwencjami w postaci utraty odsetek czy też dodatkowymi opłatami.
Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?
Jak już wspominaliśmy – to, ile można zarobić, wpłacając pieniądze na szczególny rachunek bankowy, zależy zwłaszcza od oprocentowania konta oszczędnościowego. Obecnie produkty tego typu oferowane są przez wszystkie banki w różnych wariantach. Ich oprocentowanie nie rzuca jednak na kolana – najczęstsze są propozycje pozwalające nam zyskać 2–3% w skali roku. Wybierając konto oszczędnościowe, należy też zapoznać się ze wszystkimi warunkami oferty. Niekiedy bowiem na konto można wpłacić jedynie określoną maksymalną sumę, a wyższe oprocentowanie obowiązuje tylko przez określony czas lub dotyczy ustalonej kwoty. W innych przypadkach natomiast najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego dostępne jest jedynie dla odpowiednio wysokiego salda lub zarezerwowane zostało wyłącznie dla nowych klientów banku. Niekiedy banki, proponując konta oszczędnościowe, wymagają też np. stałego dopływu środków lub posiadania określonego rodzaju konta osobistego. Zanim zatem zaczniemy obliczać, ile możemy zarobić na koncie oszczędnościowym, ważne, abyśmy zyskali pewność, czy dana oferta jest odpowiednia dla nas.
Czy konto oszczędnościowe się opłaca?
Mimo że lokaty bankowe często oferują wyższe odsetki niż konta oszczędnościowe, to właśnie te drugie zapewniają większą swobodę działań i nie pozostawiają klienta w przeświadczeniu, że jego oszczędności uległy zamrożeniu, a więc są czasowo niedostępne. Co więcej – konto oszczędnościowe, które gratyfikuje wytrwałość, pozwala wyrobić jego posiadaczowi silne nawyki związane z oszczędzaniem pieniędzy. Czy jednak prowadzenie konta oszczędnościowego się opłaca? Tutaj odpowiedź nie jest taka prosta. Oferowane obecnie oprocentowanie niestety nie pokrywa nawet inflacji. W praktyce więc konta oszczędnościowe w 2022 roku pozwalają jedynie na zmniejszenie strat, w porównaniu do zwykłych kont rozliczeniowych.
Konta oszczędnościowe czy lokaty nie generują obecnie realnych zysków. Dlatego też osoby, którym zależy na zarabianiu, muszą postawić na inne sposoby pomnażania kapitału. Co ważne, mówiąc o inwestowaniu, nie musimy myśleć tylko o zakupie nieruchomości czy akcji giełdowych. Jedną z opcji jest postawienie na metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, platynę czy pallad. Nabywając sztabkę cennego metalu lub wyprodukowane z niego monety bulionowe, możemy być prawie pewni, że z czasem ich wartość wzrośnie, a zatem będziemy mogli dokonać sprzedaży ze sporym zyskiem. Oczywiście i tutaj mamy do czynienia z wahaniami kursów, jednak w dłuższej perspektywie metale szlachetne – a w szczególności złoto, nieustannie drożeją. Co więcej, w ich przypadku nie musimy się martwić problemami gospodarczymi. Te z reguły wywołują ucieczkę inwestorów od akcji w kierunku np. złota, co dodatkowo podbija cenę. Warto więc wiedzieć, że w sprzedaży i skupie metali szlachetnych specjalizuje się skup złota Mennicy Skarbowej dostępny pod adresem internetowym www.skup.złota.pl . Z korzyścią odsprzedasz w nim nie tylko sztabki i monety inwestycyjne. Podmiot ten zapłaci też dobrą cenę za niepotrzebne złoto użytkowe , czyli m.in. biżuterię, ozdoby czy odznaczenia, jak również złom tego kruszcu.
Konto oszczędnościowe to na pewno przydatne narzędzie, które w pewnych warunkach rynkowych może przynosić zyski. Jednak podczas wysokiej inflacji rozwiązanie to jest w praktyce nieopłacalne – choć na pewno lepiej gromadzić środki na koncie oszczędnościowym, niż zwykłym rachunku rozliczeniowym z zerowym oprocentowaniem. Sposobem na ucieczkę przed inflacją są obecnie jedynie inwestycje – w tym zakup dobrze zabezpieczających kapitał metali szlachetnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.