Równo dziesięć lat temu, 8 maja 2012 r. wydana została koncesja nr 1/2012 Winna Góra na wydobycie gazu ziemnego ze złoża w gminach Krzykosy i Miłosław w województwie wielkopolskim. Także dziesięć lat pozostało do terminu obowiązywania koncesji, który upływa 8 maja 2032 r. Ze złoża wydobyto już ponad 77% zasobów.
Jaki los czeka utwory geologiczne, z których pobierany jest tam gaz? Czy kwalifikują się ewentualnie do wykorzystania w przyszłości pustek poeksploatacyjnych jako podziemnego magazynu? Okazuje się, że nie.
- Ze względu na warunki geologiczne złoże Winna Góra nie kwalifikuje się do wykorzystania w przyszłości jako podziemny magazyn gazu. W piaskowcach czerwonego spągowca, w których zlokalizowane jest złoże, w wyniku prowadzonej eksploatacji gazu, następuje migracja wody złożowej w przestrzenie porowe o obniżonym ciśnieniu - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Złoże Winna Góra według danych na koniec grudnia 2010 r. zawierało ponad 199,9 mln m3. gazu ziemnego w kategorii C. Na złożu odwiercono jeden odwiert o nazwie Winna Góra-1. Transport gazu odbywa się przy pomocy rurociągu. Wydobycie prowadzone jest na terenie gruntów leśnych należących do Skarbu Państwa.
- Grunty leśne, stanowiące własność Skarbu Państwa i będące w zarządzie Nadleśnictwa Jarocin, są użytkowane na podstawie umowy dzierżawy. Wydobycie gazu ziemnego ze złoża Winna Góra planowane jest do końca obowiązywania koncesji - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Zdaniem spółki obecnie nie ma potrzeby występowania o przedłużenie terminu koncesji.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi obecnie eksploatację gazu ziemnego z krajowych zasobów głównie w południowo-wschodniej części Polski oraz w Wielkopolsce i północno-zachodniej Polsce. Z uwagi na sytuację międzynarodową spółka traktuje krajowe złoża jako ważny element dywersyfikacji źródeł dostaw węglowodorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.