Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykonało kolejny odwiert na złożu gazu ziemnego w wielkopolskiej gminie Miłosław. Testy produkcyjne wykażą, jakie parametry posiada tamtejszy surowiec.
- Niedawno zakończyliśmy prace wiertnicze w otworze Miłosław-7H w ramach koncesji „Kórnik – Środa” położonej na terenie woj. wielkopolskiego. Niebawem rozpoczniemy testy produkcyjne. Celem prowadzonych prac jest dalsze rozpoznanie złoża gazu ziemnego Miłosław E, odkrytego w 2015 roku otworem Miłosław-4K - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Koncesja 32/96/p na „Kórnik – Środa” na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, udzielona 19 lipca 1996 r., obowiązuje do 19 lipca 2024 r. Złoże gazu Miłosław E na tamtym terenie zostało udokumentowane w 2015 r. Zasoby możliwe do wydobycia oszacowano na 680 mln m sześciennych gazu ziemnego zaazotowanego. Przewidywano wówczas, że eksploatacja złoża może potrwać 18 lat.
Do wykonania otworu Miłosław – 7H spółka przygotowywała się od kilku lat. Otwór i wiertnię postanowiono wykonać na działce o numerze ewidencyjnym 73/19, położonej w obrębie ewidencyjny Bugaj w gminie Miłosław w powiecie wrzesińskim. Cała inwestycja usytuowana została także na działkach 73/12 oraz 73/17. Zdecydowano się wykonać otwór o długości 4852 metrów, sięgający na głębokość 3660 metrów.
W kwietniu 2021 r. spółka przeprowadziła przetarg na sprawowanie nadzoru archeologicznego i ratunkowe badania wykopaliskowe dla realizacji zadania geologicznego, czyli wiercenia otworu Miłosław 7H. Wiercenie otworu rozpoczęto w listopadzie 2021 r. Przewidywano, że wiercenie może potrwać około pół roku. Niedawno zakończono prace wiertnicze.
Gaz z otworu Miłosław-7H będzie mógł być przesyłany liczącym około 10 km rurociągiem do Ośrodka Produkcyjnego Winna Góra. Stamtąd gaz przesyła się do dalszego oczyszczenia w Kopalni Gazu Ziemnego Radlin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.