Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu, a wskaźnik dotrze w okolice 13 proc. - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), odnosząc się do piątkowych danych GUS. Według analityków w dłuższej perspektywie inflację obniży słabnąca koniunktura w strefie euro.
W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc.
Jak zwrócił uwagę PIE, inflacja w kwietniu była wyższa od prognoz analityków. Ekonomiści Instytutu spodziewają się jednak mniejszego wzrostu w kolejnych miesiącach. Szczyt inflacji wystąpi w sierpniu w okolicy 13 proc. - ocenili. Według nich w dłuższej perspektywie inflację obniży słabnąca koniunktura w strefie euro.
Analitycy zauważyli, że najmocniej podrożały paliwo oraz rachunki za energię. W obu przypadkach ceny były o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu. Szybko drożeje też żywność - w kwietniu tempo wzrostu przyśpieszyło z 9,3 do 12,7 proc. - podkreślili. Wskazali, że wyższe koszty surowców energetycznych prowadzą do podwyżek cen towarów przemysłowych - w efekcie inflacja bazowa wyniosła 7,5 proc.
W ocenie PIE w nadchodzących miesiącach inflacja będzie rosnąć umiarkowanie, a podwyżki dotyczyć będą głównie cen żywności. Podobne tendencje obserwować będziemy także w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przy czym towarzyszyć im będą mniejsze niż w Polsce podwyżki stóp procentowych - stwierdzili.
W kolejnych kwartałach wzrost inflacji ograniczy słabnąca koniunktura - wskazali analitycy. Przywołali badanie GfK prowadzone w Niemczech, z którego wynika, że konsumenci obawiają się podobnego spowolnienia jak w trakcie pandemii z uwagi na dużą współzależność gospodarczą z Rosją. Dodatkowo - jak dodali - Francja popada w gospodarczą stagnację.
Według PIE problemy tych dwóch państw obniżą inflację w całej strefie euro. W takim otoczeniu spodziewamy się także spowolnienia wzrostu cen towarów w Polsce - krajowe sieci dość szybko dostosowują cenniki do zmian zachodzących za granicą - podsumowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.