O fake newsach, czyli masowo rozpowszechnianych nieprawdziwych lub częściowo nieprawdziwych informacjach, które dotyczą również górników mówiła podczas czwartej edycji konferencji Wydawnictwa Gospodarczego dr Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa.
Prelekcja dr Sylwii Jarosławskiej-Sobór miała tytuł „Fake newsy - zagrożenie czy wyzwanie” i była częścią bloku Fakty i mity podczas IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego.
Dr Jarosławska-Sobór przypomniała, że fake newsy to nieprawdziwe lub częściowo nieprawdziwe informacje, które są rozpowszechniane w celu osiągnięcia określonych korzyści.
- Głównym zagrożeniem wynikających z tego zjawiska jest poddanie odbiorców tych informacji manipulacji. W ten sposób pewne grupy lub pewne osoby są w stanie nami manipulować. Fake newsy mogą skłaniać nas do określonych działań, a także wpływać na nasze zdrowie psychiczne – wskazała.
Niestety problem fake newsów, które często „udają” prawdziwe informacje, jest coraz bardziej poważny, a wg badań 68 proc. mieszkańców krajów Unii Europejskiej spotyka się z fake newsami przynajmniej raz w tygodniu. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi 75 proc.
Głównymi kategoriami narażanymi na rozpowszechnianie fake news są te dotyczące klimatu i energii (tutaj najczęstsza fałszywa informacja dotyczy szkodliwości i niebezpieczeństwa jakim są wszystkie elektrownie jądrowe) oraz zdrowia (pandemia została zaplanowana). Ostatnio mamy również zalew nieprawdziwych informacji dotyczących wojnie w Ukrainie – np. tych negujących rosyjskie zbrodnie i twierdzących, że to ukraińska prowokacja.
Jak zaznaczyła dr Jarosławska-Sobór dużo fałszywych informacji dotyczy górnictwa i samych górników.
- Jakie są przyczyny piętnowania górników w sieci? To ogólna niechęć do węgla, głównie w innych regionach Polski poza Śląskiem, mitologizowanie przywilejów górniczych, odmienność kulturowa naszego regionu oraz chęć odreagowania frustracji – wyliczała.
Niestety walka z fake newsami nie jest łatwa.
- To głównie zadanie dziennikarzy i powołanych do tego instytucji. My sami możemy weryfikować treści, które wydają nam się podejrzane za pomocą przeznaczonych do tego portali. Ważne jest również zgłaszanie tego typu naruszeń oraz edukacja – argumentowała dr Jarosławska-Sobór
IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego odbywa się 28 i 29 kwietnia w Zawierciu. Temat konferencji to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. Patronaty honorowe nad imprezą objęli: Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Partnerami IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego są: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.
Debata podczas konferencji toczyć się będzie w kilku blokach: Fakty i mity, Finanse, Prawo i bezpieczeństwo. Relację z konferencji można znaleźć na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz w kolejnym wydaniu „Górniczej”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oczywiście jakaś dr z GIG wydaje osąd, że Rosjanie popełnili zbrodnie wojenne, może powinien osądzić o tym jakiś trybunał, komisja?? O zbrodnie w Katyniu też oskarżano Niemców, jak się okazało później prawda była inna. Narzucanie jednej narracji. Fake newsy dotyczące górników w czasie pandemii? Winne związki zawodowe, które pozwalały na masowe testy załóg kopalń, niezgodne z prawem, na dodatek teraz wychodzi na jaw jaka była ich wiarygodność. A te Wasze weryfikacje to nic innego jak ładnie nazwana cenzura, która również bardziej zbliża nas do Korei niż zachodu.