W czwartek (7 kwietnia) odbył się Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Po stronie rządowej widać zrozumienie i chęć, aby zwiększyć wydobycie węgla. Natomiast, żeby tak się stało potrzeba konkretnych decyzji i pieniędzy – podsumował obrady Wacław Czerkawski, współprzewodniczący Zespołu.
W obradach wzięli udział m.in. Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego oraz Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.
- Po stronie rządowej widać zrozumienie i chęć, aby zwiększyć wydobycie węgla. Natomiast, żeby tak się stało potrzeba konkretnych decyzji i pieniędzy. Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie, wie że nie da się zwiększyć wydobycia bez inwestycji. W kontekście była również mowa o polityce energetycznej, która musi być zmieniona – powiedział Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego, który również współprzewodniczy Zespołowi Trójstronnemu.
- Z krytyką spotkała się również umowa społeczna, w której mamy zapisaną likwidację kopalń. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy były inne uwarunkowania. Nie wiadomo, jakie będą zagrożenia dla górnictwa za rok czy dwa, bo polityka Unii Europejskiej w stosunku do węgla wcale nie musi się zmienić, dlatego powinniśmy notyfikować umowę – dodał związkowiec.
Strony ustaliły, że kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego odbędzie się 4 lipca. Natomiast odrębne ustalenia dotyczyły spotkania przedstawicieli firm z górniczego zaplecza. Wiceminister Pyzik zaprosił przedstawicieli tych firm na rozmowy, które mają się odbyć w najbliższym czasie w Warszawie. Spotkanie ma dotyczyć wspracia dla firm okołogórniczych, również tych, które ucierpiał w związku z zamknięciem rynku rosyjskiego.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I tak szybko chłop starzeje się na tak lukratywnej posadzie. Widać przejmuje się swoją rolą. Ale co z tego?