W tym roku Tauron Wydobycie planuje produkcję na poziomie ok. 5,1 mln t węgla. - Spółka w horyzoncie 2-3 lat może nieznacznie zwiększyć wydobycie w ramach zasobów własnych. To będzie jednak wymagało dodatkowych inwestycji na drążenie chodników i przygotowanie frontów produkcji. Dodatkowo musi być na to zgoda w ramach toczącego się przed Komisją Europejską projektu pomocowego – zastrzegł Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem.
W minionym roku kopalnie należące do spółki Tauron Wydobycie wyprodukowały 5,15 mln t węgla. W tym roku poziom produkcji ma zostać utrzymany na podobnym poziomie. Jak zastrzegł Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem, ważną kwestią jest tutaj fakt, że jest w procesie programu pomocowego notyfikowanego przed Unią Europejską.
- Tam ustalane były pewne poziomy startu, pewne poziomy bazowe, od którego będą zejścia z produkcji, bo jak wiadomo program pomocowy dotyczy dopłat do obniżenia produkcji węgla handlowego w sektorze wydobywczym. Plan produkcyjny na rok 2022 jest na poziomie bardzo zbliżonym do roku 2021. Planujemy, że będzie to 5,1 mln t i to również wymagało wstępnego uzgodnienia w ramach trwającego procesu notyfikacji przed Komisją Europejską, bo już rok 2022 miał być rokiem pewnej obniżki poziomu produkcji. Sytuacja jaka się wydarzyła spowodowała jednak wstępną rewizję i jest powrót do poziomu roku 2021 – wskazał Topolski.
Wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem odniósł również to możliwości zwiększenia produkcji w kolejnych latach.
- Potwierdzamy, że są takie możliwości. Natomiast wymaga to uzgodnienia, bo w tej chwili trwają rozmowy z rządem polskim i rządu w ramach negocjacji z Komisją Europejską, aby w związku z sytuacją geopolityczną zmienić to podejście i żeby ten punkt startu mógł być inaczej ustawiony – powiedział.
- Spółka w horyzoncie 2-3 lat może nieznacznie zwiększyć wydobycie w ramach zasobów własnych. To będzie jednak wymagało dodatkowych inwestycji na drążenie chodników i przygotowanie frontów produkcji. Dodatkowo musi być na to zgoda w ramach toczącego się przed Komisją Europejską projektu pomocowego – dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.