Jak należy rozumieć słowa „po 15 latach”. Czyli, w jaki sposób obliczyć te 15 przepracowanych lat, aby mieć pewność, że uzyska się uprawnienia do emerytury górniczej? – to jedno z pytań, które ostatnio jest często zadawane ekspertom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ekspert ZUS odpowiada:
Aby uzyskać uprawnienia do emerytury górniczej w wieku 50 lat tj. należy udowodnić 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Okres 15 lat dotyczy lat pracy liczonych pojedynczo, natomiast łączny okres 25 lat może uwzględniać w wyliczeniu okresy, które przy ustalaniu prawa do emerytury podlegają zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym. Ponownie wyjaśniamy, że osoba, która posiada tylko 15 lat pracy górniczej będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 50 lat, jeśli dodatkowo posiada 10 lat pracy równorzędnej.
Do uzupełnienia do pełnych 25 lat pracy górniczej można przyjąć także dniówki przodkowe tzw. półtorakrotne. Aby ustalić, jaki okres pracy górniczej należy zaliczyć w wymiarze półtorakrotnym, dokonujemy przeliczenia dniówek przodkowych na okres pracy. Przeliczenie następuje w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe, zgodnie z którym, jeżeli w zaświadczeniu stwierdzającym zatrudnienie po 31 grudnia 1980 r. są podane dniówki robocze, a nie okresy zatrudnienia, sumę dni zamienia się na miesiące przyjmując za miesiąc 22 dni robocze.
Podkreślam, że uprawnienia do emerytury ustala się tylko i wyłącznie w oparciu o przedłożoną dokumentację. Dlatego proponuję zwrócić się z wnioskiem do właściwego Oddziału ZUS. Do wniosku o emeryturę górniczą powinny być dołączone dokumenty w postaci zaświadczeń pracy i świadectw pracy, ze wskazaniem okresów pracy górniczej, ilości dniówek półtorakrotnych z wyszczególnieniem okresów niezdolności do pracy w związku z chorobą przypadające po dniu 14 listopada 1991r., za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne oraz innych absencji tj. nieobecności nieusprawiedliwione, krwiodawstwo, urlop zdrowotny itp. ZUS wyda formalną decyzję i określi brakujący okres niezbędny do nabycia prawa do emerytury górniczej, a tym samym rozwieje wątpliwości dotyczące posiadanego okresu pracy górniczej i możliwości przejścia na emeryturę w wieku 50 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.