- W poniedziałek złoty umacnia się, a na krajowym długu mocno rosną rentowności, szczególnie na krótkim i środkowym końcu krzywej - powiedziała ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, przy braku poprawy w otoczeniu geopolitycznym, inwestorzy dyskontują mocne dane makro z Polski, które podtrzymują oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych.
- Poniedziałkowe, poranne nastroje na rynkach finansowych były pozytywne i w takim otoczeniu w czasie pierwszych godzin dzisiejszego handlu złoty umocnił się. Oglądane po południu pogorszenie sentymentu na rynkach nie przełożyło się znacząco na zachowanie złotego, który podobnie jak waluty naszego regionu pozostaje mocny - powiedziała Monika Kurtek.
Zdaniem ekonomistki w otoczeniu rynków nie widać czynników, które mogłyby wpływać na poprawę globalnych nastrojów, a biorąc pod uwagę medialne informacje na temat ewentualnego dołączenia Białorusi do wojny na Ukrainie, wydaje się, że sytuacja geopolityczna raczej się komplikuje.
- Wydaje się więc, że za umocnieniem naszej waluty stoją oczekiwania inwestorów na kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce, co widać np. na krajowym długu, gdzie w poniedziałek rentowności mocno zwyżkują. Oczekiwania te mogą wspierać opublikowane w minionym tygodniu, ale również i dzisiaj mocne dane makro z Polski - powiedziała ekonomistka Banku Pocztowego.
W poniedziałek, 21 marca 2022 roku GUS opublikował szereg danych makro z Polski za luty br. W tym okresie sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła 8,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 16,5 proc. rdr.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lutym rdr o 8,1 proc. i wzrost mdm o 0,2 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 15,8 proc. rdr.
Według opublikowanych danych produkcja budowlano-montażowa w lutym 2022 r. wzrosła o 21,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,8 proc.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 20,9 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 6,0 proc.
O godzinie 16.00 kurs EUR/PLN spada o 0,11 proc. do 4,6990, a USD/PLN zniżkuje o 0,02 proc. do 4,2555. Umacniają się również waluty regionu. EUR/HUF w dół o 0,3 proc. do 373,85, a EUR/CZK zniżkuje o 0,44 proc. do 24,70.
Na rynkach bazowych dolar nieco się umacnia, a para EUR/USD zniżkuje o 0,07 proc. do 1,1044.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.