Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce Przeróbka w piśmie do wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika zwrócili się o zwołanie w trybie pilnym nadzwyczajnego posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Chcą rozmawiać o zaniechaniu likwidacji górnictwa i i budowie nowych kopalń.
Pismo przedstawicieli ZZ „Przeróbka” zostało skierowane w środę (16 marca) do Piotra Pyzika, wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Związkowcy napisali, że podczas obrad Zespołu Trójstronnego chcą omówić dwie kwestie. Jak wskazują pierwsza z nich ma dotyczyć niezwłocznego i całkowitego odejścia od wszelkich zamiarów oraz ustaleń dotyczących redukcji zdolności produkcyjnych górnictwa węgla kamiennego, w tym także od realizacji „Umowy społecznej” i jej notyfikacji w zakresie likwidacji kopalń i bloków energetycznych opartych na węglu.
Natomiast druga - niezwłocznego opracowania i wprowadzenia nowego podejścia do funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz energetyki konwencjonalnej wraz z systemem wsparcia na rzecz zwiększenia produkcji węgla i stali oraz wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej opartej na węglu z uwzględnieniem wzrostu zatrudnienia i płac, poprawy bezpieczeństwa pracy, dokapitalizowania parku maszynowego, a także rozwoju i budowy nowych kopalń, elektrowni węglowych i ciepłowni.
„Trwająca bowiem wojna na Ukrainie uzmysłowiła całemu światu, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne oparte na własnych nośnikach energii. Czego ewidentnym przykładem są Niemcy, którzy w sytuacji zagrożenia egzystencjalnego, odłożyli na bok frazesy o zielonej energii i dekarbonizacji oraz podjęli w marcu br. decyzję o reaktywacji kopalń i elektrowni węglowych” - argumentują związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.